Data dodania: 28.08.2018

Dzień bez Kamuflażu zorganizowały w Warszawie osoby chore na łuszczycę

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS zorganizowało 24 sierpnia w Warszawie „Dzień bez kamuflażu". W jego ramach odbyły się spotkania z lekarzami na temat profilaktyki i możliwości leczenia łuszczycy. Można było skorzystać z badania dermatoskopem, porozmawiać z psychologiem na temat problemów związanych z chorobą.

Łuszczyca jest niezakaźną chorobą przewlekłą skóry, ale wiedza w społeczeństwie na jej temat jest niewielka. Ze względu na widoczne zmiany na skórze chorzy mają utrudniony dostęp do usług fryzjerskich, kosmetycznych, są wypraszani z siłowni / fitness, z basenów. Część chorych traci pracę, zostaje odsunięta przez społeczeństwo, cierpi na depresję, a w skrajnym przypadkach nawet ma myśli samobójcze.

Chorzy na łuszczycę chcąc uniknąć stygmatyzacji i odrzucenia zakrywają swoje ciało. „Dzień bez Kamuflażu" ma edukować ludzi, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a pacjentów zachęcać do rezygnacji z zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe i ułatwić samoakceptację.

W Polsce na łuszczycę choruje ok. 1,2 mln osób a na świecie 125 mln. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie, a pierwsze objawy pojawiają się między 15 i 30 rokiem roku życia
„Dzień bez kamuflażu" odbył się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. „Odkryj Poznaj Zaakceptuj" pod honorowym patronatem rzecznika praw pacjenta, który uważa, że nie powinniśmy nikogo oceniać i osądzać po pozorach. W jego opinii „tym większa będzie tolerancja, im więcej osób będzie posiadać wiedzę na temat tego schorzenia".

Więcej na temat łuszczycy na stronie www.luszczyca.edu.pl.

kat, fot. pixabay.com
Data publikacji: 28.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.