60 krakowskich seniorów uczestniczy w programie „Twoja obecność pomaga mi żyć”

W Krakowie 60 seniorów uczestniczy w programie „Twoja obecność pomaga mi żyć”. W jego ramach wolontariusze odwiedzają samotnie mieszkające osoby, aby dotrzymać im towarzystwa. Organizatorzy zachęcają do udziału w projekcie seniorów i wolontariuszy.

Program „Twoja obecność pomaga mi żyć” realizuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Według danych krakowskiego magistratu, który wspiera działania stowarzyszenia, w Krakowie w programie bierze udział 60 seniorów.

Projekt „Twoja obecność pomaga mi żyć” powstał w odpowiedzi na pogłębiającą się samotność osób starszych. „Chcemy docierać do osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy, do tych, dla których największą bolączką jest samotność. Nasi wolontariusze to przede wszystkim przyjaciele osób starszych. Odwiedzają osoby mieszkające samotnie, towarzyszą im, rozmawiają, chodzą na spacery, do teatru, na wystawy, organizują krótkie wycieczki za miasto” – opisuje swoją działalność przedstawiciele Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Jak dodają, kierują się mottem: „Kwiaty przed chlebem” – dewiza ta podkreśla znaczenie tworzenia relacji opartych na przyjaźni i empatii między wolontariuszem a podopiecznym.

Jak zauważyła pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz, badania pokazują, że seniorzy, którzy nie mają rodziny i przyjaciół tracą sens życia i przestają wychodzić z domów.

„Podobny obraz rysuje się z wielu rozmów, które przeprowadziłam z krakowskimi seniorami – bardzo potrzebne są im relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu, a niestety nie wszyscy mają w swoim otoczeniu osoby, z którymi mogą takie relacje budować” – powiedziała pełnomocnik prezydenta Krakowa, podkreślając, że inicjatywa katolickiego stowarzyszenia jest „wartościowym rozszerzeniem możliwości, z których mogą korzystać krakowscy seniorzy”.

Program „Twoja obecność pomaga mi żyć” zakłada regularne wizyty wolontariusza u podopiecznego – minimum raz w tygodniu na dwie godziny, ale ostateczna częstotliwość i czas trwania wizyt zależą od ustaleń między wolontariuszem a podopiecznym. Celem wizyty wolontariusza u podopiecznego jest wspólne spędzanie czasu i rozmowy. Poza rozmową wizyta może upływać na wspólnym słuchaniu muzyki lub wyjściu na spacer, czyli wygląda tak, jak odwiedziny przyjaciół lub spotkania towarzyskie.

Poza Krakowem Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Świdniku, Pruszkowie i w Gnieźnie.

Udział w programie jest dla seniora bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą kontaktować się ze stowarzyszeniem w godz. 8.00-15.00 pod nr telefonu 574-984-934. Dodatkowe informacje są na stronie internetowej stowarzyszenia. (PAP)

Beata Kołodziej

Data publikacji: 23.08.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również