Kochasz? Bądź odpowiedzialny za siebie i innych

Carlsberg Polska w ramach programu „Trzeźwo myślę”, promującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu, przeprowadził badanie opinii publicznej. Sprawdził wiedzę i zachowania Polaków związane z odpowiedzialną konsumpcją alkoholu oraz postrzeganie spożywania alkoholu przez grupy osób, które powinny z niego zrezygnować: kierowcy, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także opiekunowie małoletnich. Jak wynika z badania, pomimo dużej świadomości Polaków dot. zagrożeń jakie niesie spożywanie alkoholu w powyższych sytuacjach, ponad 18 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego roku opiekowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu, a prawie 6 proc. kierowało samochodem w stanie nietrzeźwości.

 Kierowcy pod wpływem alkoholu

Z badania opinii publicznej wynika, że Polacy mają wysoką świadomość dotyczącą zagrożeń wynikających z kierowania autem pod wpływem alkoholu. 90,6 proc. respondentów zadeklarowało, że kierowanie autem pod wpływem alkoholu jest bardzo dużym zagrożeniem. Jednocześnie aż 5,8 proc. respondentów było nietrzeźwych za kierownicą w ciągu ostatniego roku – najczęściej osoby od 18 do 29 roku życia.

Według raportu Komendy Głównej Policji w 2020 roku uczestnicy ruchu drogowego pod wpływem alkoholu spowodowali 1 656 wypadków. Najwięcej wypadków odnotowano w okresie czerwiec – sierpień. Wskazuje  to na potrzebę ciągłej  edukacji w tym zakresie. Dlatego też Carlsberg Polska w programie „Trzeźwo myślę”, przypomina o konieczności odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz ponoszeniu odpowiedzialności za siebie i innych.

Ciąża – czas dla dziecka, nie na alkohol

Znacząca większość społeczeństwa ma świadomość zagrożeń, jakie płyną ze spożywania alkoholu w ciąży oraz podczas karmienia piersią. 82,3 proc. osób uznało spożywanie alkoholu w trakcie ciąży za bardzo duże zagrożenie. Podobną liczbę wskazań zaobserwowano w przypadku zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu podczas karmienia piersią – 80,2 proc.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu może nieodwracalnie zaszkodzić dziecku. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu podczas ciąży. Tymczasem według badania opinii publicznej aż 16 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet  uważa, że picie niewielkiej ilości alkoholu przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi dziecku. 10,9 proc. respondentów wskazało, że potrzebna jest duża dawka alkoholu, aby przeniknął on z organizmu matki do płodu, a 11,1 proc. badanych jest zdania, że picie alkoholu jest niewskazane jedynie podczas pierwszego trymestru ciąży. Zaś wśród 19,2 proc. społeczeństwa krąży błędne przekonanie, że przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na niewielką ilość czerwonego wina dla lepszego trawienia. Niestety świadomość społeczeństwa w tym kontekście, na przestrzeni trzech ostatnich lat uległa niewielkiej poprawie. W 2018 r. 22 proc. respondentów badania opinii publicznej  zdecydowanie się zgodziła z twierdzeniem, że kieliszek wina nie zaszkodzi dziecku.

Opiekujesz się nieletnim – nie pij alkoholu

Nie ma wątpliwości, że grupą osób, która również powinna bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu są opiekunowie małoletnich. Tymczasem tylko 66,6 proc. respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną z konsumpcji alkoholu podczas opieki nad dzieckiem. W ciągu ostatniego roku 18,4 proc. osób przyznało, że zajmowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu.

– Jako mama dwójki dzieci, mam świadomość jak ważna jest umiejętność odmawiania spożycia alkoholu w czasie opieki nad dziećmi i zachowania trzeźwego myślenia. Gdy opiekun jest pod wpływem alkoholu, opóźnia się jego czas reakcji i pomocy dziecku, które np. spadnie z roweru czy huśtawki. Trzeźwy rodzic szybciej analizuje sytuację i jest w stanie udzielić właściwej pomocy, a w nagłych wypadkach zawieźć dziecko do lekarza.  Alkohol od wieków jest elementem życia człowieka, nie oznacza to jednak, że możemy sobie na niego zawsze pozwolić. Każdy opiekun powinien brać pod uwagę potencjalne zdarzenia, które mogą wystąpić – mówi Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych pod marką Wyprawy RoweLove, ambasadorka 5. edycji programu „Trzeźwo myślę”.

Programowe „Trzeźwe myślenie” to przede wszystkim odpowiedzialność za siebie i innych. Racjonalna konsumpcja alkoholu i kategoryczne jego odmawianie przez kierowców, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz opiekunów małoletnich jest niezwykle istotne w życiu każdego z nas. Dlatego tak ważna jest edukacja  w tym zakresie. Eliminując nieodpowiedzialną konsumpcję alkoholu zwiększamy wspólne bezpieczeństwo. „Trzeźwo myślę” to też po prostu rozsądne podejmowanie decyzji w wielu różnych aspektach i sytuacjach w życiu. Działania w ramach programu „Trzeźwo myślę” kierowane są głównie do osób w wieku 25-50 lat. Carlsberg Polska chce przedstawiać pozytywne wzorce zachowań i przypominać o najważniejszych zasadach w kontekście spożywania alkoholu,  które powinny obowiązywać przez cały rok i całe życie.

Więcej informacji o programie na: www.carlsbergpolska.pl oraz https://www.facebook.com/CarlsbergPolska/

pr/

Data publikacji: 25.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również