Kraków: rusza projekt „Kobierzyn bliżej”

Kraków: rusza projekt „Kobierzyn bliżej"

Walka ze stereotypami dotyczącymi chorujących psychicznie i zmiana sposobu ich postrzegania to najważniejsze cele projektu, który rozpoczyna się w Krakowie. Wezmą w nim udział byli i obecni pacjenci Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Babińskiego w Kobierzynie oraz osoby zdrowe.

Podczas serii warsztatów pacjenci opowiedzą o swoich doświadczeniach choroby i o tym, jak postrzega ich otoczenie: bliscy, sąsiedzi, znajomi. Będą dyskutować o społecznym wykluczeniu ze względu na chorobę.

– W Polsce o chorobach psychicznych najczęściej wypowiadają się eksperci. My chcemy, by usłyszany został głos osób, które mają za sobą kryzys psychiczny, leczyły się lub wciąż się leczą. Dzięki temu, zdrowi będą mogli spojrzeć na chorobę psychiczną z perspektywy pacjenta i być może zmienią postrzeganie takich osób – mówiła PAP prezes zaangażowanego w projekt Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury” Weronika Chodacz.
Jednym z efektów warsztatów mają być scenariusze zajęć edukacyjnych o chorobach psychicznych, ich leczeniu, o tym jak zachowywać się wobec osób chorujących psychicznie i jak one same chcą być postrzegane. – Takich tematów nie porusza się w szkołach. Mamy nadzieję, że w naszych warsztatach wezmą udział nauczyciele i różne osoby, które będą mogły wykorzystać te scenariusze w swojej pracy – powiedziała Chodacz.

Do tej pory chęć udziału w warsztatach wyraziło ok. 50 osób – chorych i zdrowych. Scenariusze zajęć zostaną umieszczone w internecie.
Projekt „Kobierzyn bliżej” jest ukierunkowany na przeciwdziałanie stygmatyzacji chorych psychicznie. Jak podkreślają specjaliści często to nie objawy choroby, ale moment, gdy pacjent trafia do szpitala jest początkiem napiętnowania, dopiero wtedy zaczyna się wykluczenie. Dlatego autorom projektu zależy, by uczestnicy warsztatów przyjechali do szpitala psychiatrycznego, mogli porozmawiać z pacjentami, pokonali własny opór psychiczny i nie kierowali się stereotypami.

Warsztaty będą także okazją do przedstawienia historii szpitala w Kobierzynie, który jest największą w Małopolsce placówką leczenia chorób i zaburzeń psychicznych. W 2017 r. szpital będzie obchodził stulecie istnienia.
– Chcemy stworzyć Muzeum Miejsca. Ważną jego częścią będą nie tylko archiwalne dokumenty i zdjęcia pokazujące historię szpitala i leczenia chorób psychicznych dawniej i dziś, ale też relacje pacjentów zebrane podczas warsztatów. Będzie można je przeczytać, a niektórych wysłuchać, podobnie jak opowieści pracowników i byłych pracowników szpitala, mieszkańców szpitalnego osiedla i okolicznych miejscowości – powiedział PAP rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego Maciej Bóbr.
Muzeum Miejsca powstanie w budynku dawnej szpitalnej kotłowni. Będzie tam się mieścić także galeria sztuki, w której prezentowane będą prace pacjentów.

Projekt „Kobierzyn bliżej” potrwa do lutego 2016 r. Prowadzą go: Stowarzyszenie Antropologiczne „Archipelagi Kultury”, Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego i Fundacja Revita Kraków-Kobierzyn. Jest on realizowany dzięki dotacji z programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w Kobierzynie działa na terenie zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego. Ma obecnie 19 oddziałów stacjonarnych, pięć dziennych, siedem zespołów leczenia środowiskowego i prowadzi sześć poradni zdrowia psychicznego. Leczy się tam rocznie ok. 8,5 tys. osób oraz udzielanych jest ok. 85 tys. porad, konsultacji i wizyt domowych.
Placówka została otwarta w 1917 r. Kompleks szpitalny został wybudowany w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był wówczas zaliczany do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie.
Na obszarze 52 ha wybudowano 15 pawilonów dla chorych, ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych. Szpital miał m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej; ponadto były tam gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.

Obecnie zespołem szpitalno-parkowym zarządza spółka Małopolskie Parki Przemysłowe, zajmując się kompleksową rewitalizacją kompleksu i użyczając szpitalowi nieodpłatnie niezbędne do jego funkcjonowania budynki. (PAP)

wos/ dym/

Data publikacji: 13.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również