Nie, znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami

Od stycznia 2020 r. Fundacja Autonomia realizuje międzynarodowy projekt „No means no – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”.
Kobiety z  niepełnosprawnościami jak wykazują
badania (Goethals 2018, Schrottle 2011) narażone są w ciągu życia na ryzyko doświadczenia przemocy od dwóch do dziesięciu razy wyższe w stosunku do ogólnej populacji, a także w stosunku do niepełnosprawnych mężczyzn, co czyni z nich grupę podwyższonego ryzyka.

Celem projektu „Nie, znaczy nie” jest umożliwienie życia wolnego od przemocy i zwiększenie bezpieczeństwa kobiet z niepełnosprawnościami: słuchu, ruchu, wzroku i niepełnosprawnością intelektualną.

Projekt ma także przyczynić się do zwiększenia wpływu i aktywnego udziału kobiet z niepełnosprawnościami w zakresie zwalczania przemocy ze względu na płeć i niepełnosprawność, poprzez wzmocnienie ich kompetencji w zakresie zapobiegania i ochrony przed różnymi rodzajami przemocy.

Celem projektu jest także podniesienie świadomości i budowanie kompetencji w zakresie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć wśród osób pracujących w sektorze związanym z niepełnosprawnością.

W ramach projektu Nie, znaczy nie:

  • 5 trenerek WenDo – samoobrony i asertywności współpracujących z Autonomią, weźmie udział w szkoleniach trenerskich z zakresu pracy z kobietami z niepełnosprawnością. W szkoleniach będą uczestniczyć i będą je prowadzić m.in. trenerki z różnymi rodzajami niepełnosprawności;
  • ponad 200 kobiet z niepełnosprawnością z Polski (łącznie 800 z Europy) będzie mogło wziąć udział w doskonalących szkoleniach z samoobrony;
  • ponad 1000 kobiet uzyska dostęp do przewodników dot. bezpieczeństwa dostosowanych do ich potrzeb (broszury, materiały wideo (także z audio deskrypcją) i in.;
  • odbędzie się szereg wydarzeń na poziomie krajowym i europejskim – edukacyjnych, informacyjnych skierowanych do osób wykonujących funkcje opiekuńcze (zawodowo), specjalistów / ek ds. walki z przemocą, decydentek/ów i osób posiadających wpływ na politykę oraz do społeczności i organizacji osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie materiały wypracowane w ramach projektu będą dostępne w czterech wersjach językowych.

Więcej na stronie fundacji https://autonomia.org.pl/

Autonomia jest feministyczną organizacją obywatelską, która od 12 lat stale prowadzi działania ukierunkowane na to, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna, mogła decydowaćo sobie, mogła się rozwijać – bez względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, zdrowie i stopień sprawności, pochodzenie, status ekonomiczny i in. Fundacja poprzez swoje działania wzmacnia kobiety i dziewczynki, mężczyzn i chłopców, a także całe społeczności w budowaniu społeczeństwa zdolnego do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji.

Mottem fundacji jest: „Siła,  odwaga, solidarność!”.

kat/ 

Data publikacji: 10.06.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również