PFRON i ZUS wraz z uczelniami będą kształcić specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją

PFRON i ZUS wraz z uczelniami będą kształcić specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją

PFRON oraz ZUS wraz z czterema uczelniami będą kształcić specjalistów ds. zarządzania procesem rehabilitacji. Fundusz podpisał 28 grudnia z Centrum Projektów Europejskich (CPE) umowę o dofinansowanie w tej sprawie.

Chodzi o projekt pt. „Wdrożenie nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją – jako element systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce”. Dofinansowanie z unijnych środków to ponad 6 mln zł.

P.o. prezes PFRON Dorota Habich podkreśliła, że w ramach projektu uruchomione zostaną, na czterech uczelniach w Polsce (m.in. Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, Uniwersytecie Warszawskim), roczne studia podyplomowe. Po ich ukończeniu – wyjaśniała – nabędzie się tytuł specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją. Zaznaczyła, że w pierwszym roku studia będzie mogło ukończyć ok. 200 osób.

Zwróciła uwagę, że absolwenci studiów będą mogli znaleźć pracę m.in. w ośrodkach kompleksowej rehabilitacji, które mają się być stworzone w najbliższych latach. – Zakładamy, ze miejsca pracy dla nich pojawią się w naturalny sposób wraz z zarządzaniem kompleksową rehabilitacją. Jestem przekonana, że ze wsparcia specjalistów korzystać będzie zarówno ubezpieczyciel publiczny jak i prywatni – dodała.

Jak zaznaczyła Habich, na studia podyplomowe będą mogły aplikować osoby po ukończeniu m.in. socjologii, psychologii, medycyny, prawa, czy zarządzania. – Spektrum kształcenia specjalisty jest bardzo szerokie, jeżeli spojrzymy na bardzo złożony system wsparcia, w którym funkcjonujemy. Zakładamy, że specjalista będzie musiał się świetnie w tym systemie poruszać – mówiła.

– CPE od 9 lat wspiera rozwój współpracy z partnerami zagranicznymi, a wizja poprawy dostępu do rehabilitacji w Polsce stawia ten projekt wśród najważniejszych – powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor CPE dr Leszek Buller.

Partnerem w projekcie jest ZUS. Prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że proponowane rozwiązania są bardzo potrzebne z punktu widzenia zmian demograficznych. – Są potrzebne także z punktu widzenia potrzeby większej aktywności ekonomicznej Polaków. Rehabilitacja kompleksowa jest wpisana w rehabilitację medyczną, społeczną, zawodową, a więc w ten proces, który ma doprowadzić do powrotu do aktywności ekonomicznej – powiedziała.
Zaznaczyła, że podobny system działa w Niemczech. Przypomniała, że ZUS i PFRON współpracuje z DGUV – niemiecką instytucją zabezpieczenia wypadkowego.

CPE wyjaśniło, że zadaniem specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją będzie wspieranie potrzebujących w procesie rehabilitacji, zarówno medycznej, jak i psychologicznej, zawodowej oraz społecznej. – Będzie on kompleksowo koordynować wszystkie działania rehabilitacyjne. Ważne jest, że uwzględni przy tym indywidualne potrzeby osoby rehabilitowanej oraz będzie wykorzystywać wszystkie dostępne instrumenty, które mają wspomagać aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością – podkreślono. (PAP)

Paweł Żebrowski

Data publikacji: 28.12.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również