Rozwój e-usług opiekuńczych w Warszawie

Rozwój e-usług opiekuńczych w Warszawie

Stolicę czeka rewolucja w zakresie nowych technologii w dziedzinie pomocy społecznej. Dzięki funduszom unijnym powstanie centrum wsparcia dostępne 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, świadczące teleusługi oraz teleopiekę.

Jak informuje stołeczny ratusz Warszawa zainwestuje ponad 20,8 mln zł ze środków unijnych w zaprojektowanie, wybudowanie i wdrożenie systemu wsparcia usług opiekuńczych w oparciu o rozwiązania informatyczne i teleinformatyczne. Całkowita wartość projektu to 26 093 125,00 zł.

Będzie on realizowany będzie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, których liderem jest m. st. Warszawa, a partnerami 10 gmin: Grodzisk Mazowiecki, Jabłonna, Karczew, Legionowo, Marki, Pruszków, Raszyn, Wieliszew, Zielonka i Żyrardów oraz Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL).

W ramach projektu powstanie system wsparcia usług opiekuńczych w oparciu o rozwiązania informatyczne i teleinformatyczne dla osób korzystających z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz centrum wsparcia dostępne całą dobę, świadczące teleusługi i teleopiekę. Na podstawie danych zgromadzonych przez centrum będzie można podjąć decyzję o rodzaju pomocy, która zostanie udzielona.

Osoby objęte wsparciem otrzymają urządzenia umożliwiające komunikację z centrum wsparcia np. tablet, technologie „ubieralne” np. opaski SOS, a dodatkowo czujniki gazu czy dymu, które będą informować o potencjalnym zagrożeniu życia i zdrowia.

Służby świadczące usługi opiekuńcze zostaną wyposażone w przenośne zestawy urządzeń monitorujących podstawowe parametry życiowe podopiecznych tj. np. pomiar oddechu, ciśnienia tętniczego. Zostanie stworzona aplikacja społecznościowa z platformą połączoną z centrum wsparcia, która ułatwi kontakt podopiecznych z rodziną, opiekunami i służbami społecznymi.

Ponadto w ramach projektu usprawniony zostanie system zarządzania danymi gromadzonymi w domach pomocy społecznej (DPS), który usprawni ich funkcjonowanie i zwiększy efektywność oferowanych usług dla mieszkańców. Zastosowane zostaną także urządzenia monitorujące stan zdrowia i funkcje życiowe mieszkańców DPS.

Ponadto służby świadczące usługi opiekuńcze zostaną wyposażone w przenośne zestawy urządzeń monitorujących podstawowe parametry życiowe podopiecznych.

Info: um.warszawa, oprac. rhr, fot. pixabay.com
Data publikacji: 17.08.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również