Zakończono projekt Samorząd Równych Szans 2014 i inne

Zakończono projekt Samorząd Równych Szans 2014 i inne

3 października 2014 r., w Karpaczu już po raz kolejny wręczono nagrody za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W spotkaniu podsumowującym projekty Samorząd Równych Szans, Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy II i Równe szanse rodziców dzieci niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy, wzięli udział samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele urzędów centralnych i organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami i działających na ich rzecz.

Jako pierwsze zostały wręczone nagrody za najlepsze działania na rzecz zapewnienia dostępności cyberprzestrzeni w konkursie Otwarta Cyberprzestrzeń. Członkowie Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, które zrzesza podmioty działające w obszarze włączenia cyfrowego osób z niepełnosprawnościami i innych grup, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, przyznali:
– nagrodę „Otwarta Cyberprzestrzeń” 2014 za szczególny wkład w dostępność Internetu platformie WordPress,
– nagrodę za szczególny wkład w dostępność usług elektronicznych poprzez działania uruchamiające system wypożyczeń online cyfrowych książek mówionych Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych (obecnie Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego) panu Mateuszowi Ciborowskiemu,
– nagrodę specjalną „Otwarta Cyberprzestrzeń” 2014 za całokształt działań na rzecz dostępności i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji,
– nagrodę specjalną za szczególny wkład w dostępność mediów i multimediów telewizji Mini Mini+ w związku z wdrożeniem usług dostępowych do emitowanych przez telewizję programów,
– nagrodę w kategorii Szczególny wkład w dostępność sprzętu i oprogramowania firmie Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

Dobre praktyki realizowane w różnych samorządach w Polsce, niezależnie od wielkości czy zamożności tych samorządów, a jedynie ze względu na jakość realizowanych przez nie działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców, zostały nagrodzone w szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans. Kapituła Nagrody wybrała 15 zwycięzców i przyznała 26 wyróżnień. Z pełnym opisem wszystkich projektów można zapoznać się, korzystając z ogólnopolskiej Bazy Dobrych Praktyk: www.bazadobrychpraktyk.org.pl

Docenienie działań tych samorządów stanowi potwierdzenie, że są one potrzebne, innowacyjne, efektywne i godne naśladowania. Realizujący je samorządowcy, otrzymując taki dowód poparcia dla realizowanej przez nich polityki równych szans, zostają zachęceni do dalszej aktywności. Wielokrotnie wpływa to w znaczący sposób na możliwość kontynuacji danego projektu lub pozyskanie środków na realizację kolejnych. Biorąc udział w ogólnopolskich warsztatach, poprzedzających uroczystość wręczenia nagród, uczestnicy otrzymali również możliwość zwiększenia swojej wiedzy (m.in. z zakresu dostępności informacji dla osób z różnymi dysfunkcjami, działań prozatrudnieniowych, itp.). Poznali działania innych samorządów z innych województw i nawiązali nowe kontakty. Taka wymiana doświadczeń jest niezwykle cenna i owocuje nawiązywaniem współpracy z kolejnymi podmiotami w ramach kolejnych projektów.

Statuetki Samorządu Równych Szans wręczył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych minister Jarosław Duda (przewodniczący Kapituły) i prezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz.

Laureaci statuetki i tytułu „Samorząd Równych Szans 2014″:

1. Poznań – Złota Statuetka
Centrum Rozwoju Zawodowego Osób z Niepełnosprawnościami
Centrum powstało na bazie Ośrodka Asystentów Pracy Osób Niepełnosprawnych”. Prowadzone jest przez Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Celem jego działalności jest wzrost aktywności zawodowej oraz integracja osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy. Usługi są adresowane zarówno do osób z niepełnosprawnościami jak i do pracodawców

2. Białystok
Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych drogą do niezależności i samodzielności
„Warsztaty Symulacji Pracy” zostały stworzone mając na względzie specyficzne potrzeby osób z niepełnosprawnościami w podjęciu zatrudnienia. Stworzono bezpieczna przestrzeń w której łatwiej jest im wejść w rolę pracownika. Projekt łączy pracownie zawodowe ze sklepem charytatywnym, tak aby urealnić ich dokonania. Kluczowy w projekcie jest kompleksowy rozwój kompetencji osobistych, społecznych oraz zawodowych.

3. Ciechocinek (woj. kujawsko-pomorskie)
Centrum Wsparcia Psychologicznego, Technicznego, Społeczno-Prawnego dla osób z niepełnosprawnościami
Centrum Wsparcia dąży do zwiększenia samodzielności oraz aktywizacji osób
z niepełnosprawnościami narządu ruchu. W ramach projektu osoby te uzyskują pomoc prawną, terapeutyczno-psychologiczną, pedagogiczną oraz rehabilitacyjną, a także wsparcie w poszukiwaniu innych źródeł pomocy. Instruktorzy i terapeuci na bieżąco wspierają beneficjentów w rozwiązywaniu ich problemów.

4. Długołęka (woj. dolnośląskie)
Program Integracji Osób Niepełnosprawnych na lata 2013-2014 – X edycja, z elementami promocji i upowszechniania wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego „Spełnić choć jedno marzenie”
Projekt koncentruje się na wsparciu osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.
Szczegółowa identyfikacja potrzeb tej grupy osób jaką przewidziano w tym projekcie umożliwia kompleksową pomoc. Od udzielenia informacji do wsparcie w zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i pomocniczego a także likwidacja barier komunikacyjnych i architektonicznych oraz korzystania z turnusów rehabilitacyjnych.

5. Gdańsk
Innowacyjne wsparcie środowiskowe dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi na przykładzie Środowiskowego Domu Samopomocy Młodzieżowy Szopen w Gdańsku.
Dom Samopomocy w Gdańsku umożliwia osobom z niepełnosprawnościami, w szczególności osobom z zaburzeniami psychicznymi, możliwie najpełniejszy udział w życiu społecznym. Zapewnia trening umiejętności społecznych łącząc go ze wsparciem dla rodzin podopiecznych. Wsparcie rodzin odbywa się również poprzez sam fakt, że przez znaczną część dnia ich dzieci mają zapewnioną opiekę, a członkowie rodzin mają czas na pracę czy chwilę dla siebie.

6. Gdynia
Gdyńskie partnerstwo na rzecz osób niepełnosprawnych
Gdyńskie partnerstwo to współpracująca ze sobą sieć organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych i szkół publicznych mające na celu wypracowywanie skutecznych rozwiązań problemów osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Rezultaty tej współpracy są już widoczne dla mieszkańców. trzecia edycja Gdyńskiego Magla Twórczego czy opracowany i wdrożony Gdyński Standard Rehabilitacji Zawodowo-Społecznej w Warsztatach Terapii Zajęciowej, to tylko niektóre efekty tej współpracy.

7. Kodeń (woj. lubelskie)
Filmowa adaptacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Hrabina Cosel”
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin J.I. Kraszewskiego, grupa „Perły Życia” składająca się z uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu stworzyła ekranizację „Hrabina Cosel”. Film kostiumowy, wciąż dostępny w Internecie, jest przykładem wspaniałej aktywności OzN.

8. Konin (woj. wielkopolskie)
Spółdzielnie socjalne w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie
Stworzenie spółdzielni socjalnych jest bardzo cennym przykładem współpracy samorządu i organizacji pozarządowych. Wsparcie samorządu pozwoliło na stworzenie kompleksu Centrum Organizacji Pozarządowych. Powstałe spółdzielnie działają na otwartym rynku i obecnie zatrudniają już 10 osób z niepełnosprawnościami.

9. Koszalin
Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”
Festiwalu poświęcony jest szeroko pojętej tematyce funkcjonowania osób z niepełno sprawnościami we wszystkich sferach życia. Do tej pory zaprezentowano łącznie blisko 400 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami lub twórcami są osoby niepełnosprawne. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka.

10. Łódź
Rewolucja w dostosowaniu miasta Łodzi – dostępne ciągi komunikacyjne
Obecnie w Łodzi prowadzone są na bardzo dużą skalę niezbędne korekty w przestrzeni publicznej, prace dostosowawcze w wielu ciągach komunikacyjnych i budynkach. Aby stworzyć przestrzeń prawdziwie dostępną, modernizacja miasta była konsultowana z Miejską Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych oraz z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

11. Oświęcim (woj. małopolskie)
Biblioteka Galeria Książki – miejsce dla wszystkich
Projekt „Biblioteka Galeria Książki – miejsce dla wszystkich” jest przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami poprzez ułatwianie im dostępu do zbiorów i usług bibliotecznych, wspieraniu edukacji i rozwijaniu zainteresowań oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Projekt ma przede wszystkim za zadanie wzmocnić i wzbogacić emocjonalność OzN, aby lepiej radziły sobie z trudnościami.

12. Powiat Kępno (woj. wielkopolskie)
Spółdzielnia Socjalna POMOST
Powstała Spółdzielnia Socjalna POMOST nastawiona jest na wielowymiarową działalność gospodarczą. Stworzono m.in. klubokawiarnię Filiżanka, prowadzona jest sprzedaż rękodzieł, funkcjonuje także grupa zajmująca się sprzątaniem. Spółdzielnia zatrudnia już 12 osób z niepełnosprawnościami.
W bieżącym roku została powołano kolejną Spółdzielnię JAŚMIN.

13. Toruń
Dostępność do środków zbiorowego transportu publicznego i do związanej z nimi infrastruktury oraz indywidualna obsługa komunikacyjna osób niepełnosprawnych w Toruniu.
W ramach realizowanych w Toruniu projektów skierowanych na poprawę transportu nie mogło zabraknąć działań zwiększających efektywność i dostępność. Szczególny nacisk położono na podnoszenie jakości świadczonych usług przewozowych z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i z małymi dziećmi.

14. Warszawa
Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych w Warszawie
W latach 2010-2013 r. zrealizowano program na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych. Programem zostało objętych 2900 uczestników (z umiarkowanym lub znacznym stopniem), którzy otrzymali w bezpłatne użytkowanie komputery przenośne, skanery, odtwarzacze książek mówionych oraz specjalistyczne oprogramowanie. Utworzono również siedem tzw. e-pracowni warszawskich, każda z nich została wyposażona w 35 stanowisk.

15. Zabrze
Miasto Zabrze przyjazne osobom niepełnosprawnym
Zabrze systematycznie wprowadza rozwiązania niedyskryminujące, praktyczne dla wszystkich, włączające osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. W roku 2013 na szczególną uwagę skupiono na: rehabilitacji zdrowotnej oraz aktywizacji zawodowej. Zabrze stara się wspierać pozytywy wizerunek OzN w społeczeństwie, ułatwiać dostęp do wydarzeń sportowych, kulturalnych i turystycznych.

Wyróżniono także 26 samorządów za realizację projektów:

W tym roku po raz kolejny zostały przyznane także nagrody dla samorządów szczególnie wyróżniających się w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w poszczególnych obszarach, a mianowicie w zakresie dostępności informacji, architektury, transportu, usług publicznych i kultury. Otrzymali je:
– dostępna informacja – powiat białobrzeski za projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w powiecie białobrzeskim”
– ostępność wydarzeń kulturalnych – Kodeń „Filmowa adaptacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego Hrabina Cosel” i Koszalin: Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”
– dostępna architektura – Łódź : Rewolucja w dostosowaniu miasta łodzi – „dostępne ciągi komunikacyjne”
– dostępne usługi publiczne – Oświęcim „Biblioteka Galeria Książki – miejsce dla wszystkich”
– dostępny transport – Toruń „Dostępność do środków zbiorowego transportu publicznego i do związanej z nimi infrastruktury oraz indywidualna obsługa komunikacyjna osób niepełnosprawnych w mieście Toruniu”.

Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Głuchych otrzymało Miasto Szczecin, za działania podejmowane na rzecz osób niesłyszących.

W projekcie stażowym, realizowanym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, objęto wsparciem przeszło 200 osób z całego kraju, zapewniając im staże rehabilitacyjne w jednostkach administracji publicznej. Nagrodzone zostaną te samorządy oraz urzędy, które najbardziej przyczynią się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, zarówno poprzez własne projekty, jak i umożliwienie realizacji stażu w swojej jednostce.

Wręczono statuetki dla samorządów aktywnych w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych za realizowane przez nie projekty. Nagrodzeni zostali:

1. Białystok za projekt Aktywizacja Społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych drogą do niezależności i samodzielności
2. Powiat Kępno za projekt Spółdzielnia Socjalna POMOST
3. Poznań za projekt Centrum Rozwoju Zawodowego Osób z Niepełnosprawnościami.

Wyróżniono również 29 jednostek administracji publicznej za współpracę w ramach projektu „Staż w administracji publicznej wsparciem społecznym i zawodowym oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy”:

Info: FIRR, oprac. Kat

Data publikacji: 10.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również