Przedświąteczny kiermasz rękodzieła w Katowicach

Po raz siódmy Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zaprosił wystawców z niepełnosprawnością, którzy na kiermaszu rękodzieła artystycznego związanego ze świętem Wielkanocy mieli okazję zaprezentować swoje wyroby. 

W kiermaszu wzięło udział aż 77 wystawców - przedstawicieli zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, placówek rehabilitacyjno-wychowawczych, szkół specjalnych i przedszkoli integracyjnych z terenu województwa śląskiego, oraz ponad 300 osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami. Osoby te, podobnie jak na poprzednich edycjach kiermaszu, przygotowały stroiki, serwety, witraże, okolicznościowe kartki świąteczne, maskotki, torby ozdobne, kapelusze, biżuterię, ozdobne świece nawiązujące do świąt wielkanocnych. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację osób niepełnosprawnych.
- Wykonywanie tych prac jest formą rehabilitacji prowadzoną w placówkach, które włączyły się w nasz kiermasz - mówiła Agnieszka Przeniosło, kierownik referatu ds. PFRON Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. - Kiermasz wpisuje się w integrację środowiska osób zdrowych, urzędników oraz podopiecznych placówek. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że z roku na rok liczba uczestników kiermaszu wielkanocnego jest coraz większa. Tutaj jest z nami około 500 osób, podopieczni i opiekunowie, a stoiska są rozstawione na wszystkich trzech piętrach westybulu gmachu Sejmu Śląskiego. W tej chwili jest to naprawdę olbrzymie przedsięwzięcie, a przyświeca mu naprawdę szczytny cel, bo osoby, które zakupią towar, wspierają rehabilitację osób z niepełnosprawnością. Nie ma lepszej formy rehabilitacji jak, po prostu, kontakt z drugą osobą.
Osoby przybyłe na kiermasz podziwiały różnobarwne wyroby, a wszyscy mogli się także posilić specjałami ze stoiska z ciastami i napojami, zaś nad zdrowiem wszystkich czuwała specjalna ekipa medyczna. - Jesteśmy tu od początku, aż do samego końca. Może ktoś zasłabnąć albo dostać ataku padaczkowego, to wtedy pomożemy – powiedział dr Henryk Wolan z Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach. - A ja sam kupiłem baranki, różne drobne rzeczy. Jest bardzo duży wybór.
Między stolikami przechadzali się kupujący, ale i wystawcy podchodzili do innych stoisk, poznawali się między sobą, wymieniali uwagi na temat wystawianych przedmiotów. To chyba najcenniejsza rzecz podczas takich imprez: wyjście poza swój krąg znajomych, poznanie wielu osób, wymiana doświadczeń.
- Wszystkich naszych wyrobów nie wzięliśmy, bo nie wystarczyło by na nie miejsca, tu jest niewielki stół. Natomiast zabraliśmy te najpiękniejsze, które w naszej placówce się najlepiej sprzedawały. Mam wrażenie, że trafią w gust większości ludzi, bo wybraliśmy same takie perełki. Przygotowywać zaczęliśmy się już po wakacjach, więc to były całe miesiące zajęć. Najważniejsze, że podopiecznym taka praca sprawia radość – powiedziała Patrycja Stańczyk, instruktor WTZ w Piekarach Śląskich.

Kupujących było bardzo dużo, cieszył się znacznym zainteresowaniem: - Jestem pierwszy raz i jestem pod wrażeniem ilości wyrobów, ich jakości, kreatywnych pomysłów, kolorów, stwierdziła jedna z odwiedzających kiermasz. Nie zabrakło na nim również przedstawicieli Śląskiego Oddziału PFRON.
Przedsięwzięcie realizowane było w ramach "Wojewódzkiego programu wyrównywania szans osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu na lata 2017-2022". Jego głównym celem była promocja twórczości osób niepełnosprawnych oraz pogłębienie ich integracji społecznej.

W najbliższym czasie planowane są kolejne imprezy dla niepełnosprawnych, np. Śląski Piknik Integracyjny, połączony z Przeglądem Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, czy turniej piłki nożnej. Organizowane są one przez urzędników pracujących w Urzędzie Marszałkowskim, wśród których są także osoby z niepełnosprawnością.

Zobacz galerię...
Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 10.04.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.