Małopolska uczy się od osób z niepełnosprawnościami

Wręczenie odznak honorowych Primus in Agendo oraz występy artystyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych na inaugurację II Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przekonali się o tym goście, którzy 4 grudnia zasiedli na widowni Małej Sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Małopolski PFRON, a honorowy patronat nad nim objął wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W grudniu 2016 r. po raz pierwszy odbył się Małopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych. Wówczas działania objęły najpierw Kraków, a następnie Nowy Targ oraz Tarnów. Pomysłodawcy nie chcieli poprzestać na jednorazowej inicjatywie.

- To ważny dzień, ważne wydarzenie, kiedy możemy od osób niepełnosprawnych uczyć się, jak cieszyć się życiem, jak pokonywać trudności. Na pewno to jest dzień, w którym chcemy w specjalny sposób powiedzieć o wielkim szacunku - powiedziała Marta Mordarska, dyrektor OM PFRON.

W spotkaniu wzięli udział liczni goście, w tym m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie Urszula Rusecka i Jarosław Szlachetka oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal W ramach II Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych przewidziane są jeszcze wydarzenia w Tarnowie (8 grudnia) oraz Starym Sączu (18 grudnia).

Pierwsi w działaniu
Program inauguracji objął wręczenie odznak honorowych Primus in Agendo (Pierwszy w działaniu). To zaszczytne wyróżnienie ustanowiono w 2015 r. Do jego nadawania został upoważniony minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.

W tym przypadku decyzję podjęła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odznaki honorowe są wręczane za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej albo rodziny. W ten sposób doceniona została Teresa Chłosta. Od niedawna emerytka, a wcześniej dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Myślenicach, prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Myślenicach. - W życiu się nie spodziewałam takiego podsumowania mojej ponaddwudziestopięcioletniej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jeżeli się pracuje z nimi i dla nich, to każdy dzień jest wartością samą w sobie - powiedziała wzruszona Teresa Chłosta.

Odznakę honorową Primus in Agendo otrzymał również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Podkreślił, że przyjmuje ją w imieniu całej Fundacji im. Brata Alberta, która w tym roku obchodziła jubileusz trzydziestolecia istnienia. - Życzę Funduszowi i wszystkim organizacjom, żebyście jak największą ilość dobrych, życzliwych ludzi mogli spotkać na swojej drodze. Dzięki temu osoby niepełnosprawne, które są najważniejsze w tych dziełach, mają swoich przyjaciół. Często życzliwość, dobroć, uśmiech są o wiele ważniejsze niż pomoc materialna, chociaż ona też jest konieczna - powiedział prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Pokonują bariery
OM PFRON ufundował statuetki dla osób i organizacji za ich szczególne osiągnięcia oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych. - Ja to kiepski do nagród jestem. Zatkało mnie, nawet chciałem bez butów iść. Dalej będę malował, robił to, co robię, swoją ścieżką szedł. Jeżeli ktoś mi daje nagrodę, to super - powiedział Stanisław Kmiecik, artysta malujący nogami i ustami.

Oprócz niego statuetki uzyskali dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski, Alior Bank, Jan Mela oraz p.o. dyrektora Oddziału Terenowego TVP S.A. w Krakowie Bogdan Wasztyl. Podziękowania otrzymali posłanka Urszula Rusecka oraz rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. dr Franciszek Ślusarczyk.

W trakcie uroczystości nie zabrakło akcentów sportowych. Alior Bank wyróżnił i wspomógł finansowo dwie drużyny odnoszące sukcesy. Na teatralnej scenie zagościli reprezentanci UKS Bagry Kraków, którzy w październiku zajęli drugie miejsce w Lidze Mistrzów w Futsalu Niesłyszących U21 w Mediolanie. Doceniona też została Tyniecka NWP Kraków, aktualny wicelider Ligi Centralnej Europy w blind futbolu oraz zdobywca Pucharu Polski (http://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/13576-pilka-doszla-do-glosu.html). - To wyróżnienie jest pięknym podsumowaniem roku, ciężkiego roku dla całej naszej drużyny i na pewno szczególnym bodźcem do dalszego działania. Jesteśmy drużyną młodą, perspektywiczną i dynamicznie się rozwijającą. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy dumą Krakowa i będzie jeszcze o nas głośno - powiedział Piotr Niesyczyński, trener Tynieckiej NWP Kraków.

W części artystycznej publiczność podziwiała mima Ryszarda Szarzyńskiego oraz zespół integracyjny Halny Wiatr. Swoje talenty muzyczne zaprezentowały dzieci: Julia Zawrzykraj i Olaf Bielak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Burzę braw zebrał Daniel Zawodnik, który wykonał „Bądź moim natchnieniem" (http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/12947-namuzowani-ida-przez-zycie.html).

Sztuka szacunku
OM PFRON objął honorowym patronatem wydarzenie zorganizowane 29 listopada w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka w Krakowie. Spotkanie ze Stanisławem Kmiecikiem oraz jego żoną Moniką Woszczyńską-Kmiecik odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia).

- Co roku przygotowujemy coś innego, teraz uczniowie byli zachwyceni, fantastycznie reagowali. To ma być kolejna lekcja wychowawcza, profilaktyczna, integracyjna. Zależy nam, żeby dzieci szanowały drugiego człowieka, a nie oceniały przez pryzmat jego wyglądu czy niepełnosprawności - powiedziała Magdalena Mazur, dyrektor szkoły. Dodała, że inicjatywy pomagają również w pracy nauczycielom, w każdej klasie uczy się pięcioro dzieci z niepełnosprawnościami.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Stanisława Kmiecika. W trakcie wizyty artysta przygotował trzy prace, które pozostawił w szkole. One mają m.in. inspirować i dodawać motywacji. - Jedna rzecz jest bardzo ważna, nie bierzemy kasy za takie rzeczy. Ja mam pieniądze z firmy, bo jestem stypendystą za dobre malarstwo. Jeżdżę do dzieciaków, mieliśmy też spotkania w zakładzie karnym, bo ktoś nas zaprasza, my się nie pchamy specjalnie - powiedział Stanisław Kmiecik.

W trakcie spotkania nie zabrakło motywujących opowieści, m.in. o początkach kariery artysty, prowadzeniu samochodu nogami czy nagrodzonym „Filmie dla Stasia" (http://naszesprawy.eu/aktualnosci/13069-film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich.html).

- Była interakcja z dziećmi i młodzieżą, co nas bardzo ucieszyło. Kilku nauczycieli zauważyło, że uczniowie po raz pierwszy byli tak grzeczni, skupieni przez ponad godzinę. Uważam to za sukces - powiedziała Monika Woszczyńska-Kmiecik. Dodała, że tylko w listopadzie odbyło się 21 pokazów. Wzięło w nich udział blisko 5 tys. osób.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 09.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.