Wrocław: powstał informator dla osób niepełnosprawnych

Przydatne adresy, informacje o bezpłatnej pomocy oraz dostępności oferty kulturalnej można znaleźć w nowym wrocławskim informatorze dla osób niepełnosprawnych – WROMIK. Przewodnik powstał w kilku wersjach - m.in. książkowej oraz filmów z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym.

Publikację "WROMIK – Wrocławski Informator. Możliwości i korzyści dla osób z niepełnosprawnościami" przygotowała Fundacja "Promyk Słońca", Gmina Wrocław oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w ramach projektu SAMO-Dzielni.

Informator zawiera przydatne kontakty i adresy; publikacja może też służyć jako przewodnik po ofercie kulturalno-rozrywkowej miasta, wzbogacony o informacje dotyczące dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Staramy się walczyć z ograniczeniami w przestrzeni miejskiej, które mogłyby wykluczać osoby niepełnosprawne z pełnego uczestnictwa w życiu miasta - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.

Informator - jak zaznaczył – jest publikacją zbierającą istotne informacje, pozwalające osobom z różnego typu niepełnosprawnościami lepiej odnaleźć się w przestrzeni miasta.

Sutryk przyznał, że wyzwaniem dla Wrocławia pozostaje tworzenie dostępnej dla wszystkich przestrzeni publicznej. Dbamy o to, aby każda nowo powstała przestrzeń uwzględniała potrzeby osób, które z rożnych powodów mają w mieście utrudnione życie - powiedział. Podkreślił, że to zobowiązanie zarówno dla osób zarządzających miastem, jak i dla organizacji pozarządowych, czy samych mieszkańców Wrocławia.

Informator dostępny jest w dwóch wersjach książkowych: podstawowej oraz dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Publikacje dostępne są w różnych miejscach we Wrocławiu, w tym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

WROMIK ma też wersję pdf oraz jest dostępny w formie krótkich filmów z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym.

Projekt SAMO-Dzielni, w ramach którego przygotowano podręcznik, współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu miasta.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pdo/ malk/
Data publikacji: 12.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.