Uczestnicy WTZ w Doruchowie sięgnęli po sukces

11 maja w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością ,,Sięgnij po sukces'',  w całej Polsce odbył się szereg imprez i spotkań. Również Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych ,,Miłosierdzie'' z Kalisza reprezentowana przez uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Doruchowie wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez ZUS w Ostrowie Wielkopolskim.

Miało ono miejsce w Forum Synagoga w Ostrowie Wlkp., gdzie wysłuchaliśmy referatów przedstawiciela PFRON, dyrektor PUP w Ostrowie Wlkp. oraz przedstawicieli  Ostrowskiego Centrum Terapii. Następnie odbyły się występy grup osób związanych ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami m. in. grupy teatralnej ,,Po prostu'' ze ŚDS w Odolanowie.

Kolejne pozycje to panel „motoryzacja w służbie osób niepełnosprawnych”, na którym można było uzyskać informacje jak zdobyć prawo jazdy i jakie ulgi przysługują na dostosowanie auta do niepełnosprawności, oraz spotkanie z brązową medalistką ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w Londynie, w biegu na 100 m, Małgorzatą Ignasiak, która opowiadała o swoich sukcesach i sposobie na życie mimo dysfunkcji wzroku.

Nastęnie odbyła się konferencja, która doszła do skutku dzięki współpracy czterech organizatorów: PFRON, Instytutu Transportu Samochodowego, CIOP oraz ZUS. Fundację “Miłosierdzie” reprezentowała na niej Marta Kowalczyk - przedstawiciel WTZ Doruchów.

Zainaugurowała ją szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, która wspomniała ostatnie wydarzenia związane z obecnością i protestem osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Sejmie. Ponadto podkreśliła, że problem aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością może być niwelowany przy wykorzystaniu nowych możliwości jakie daje nam współczesność. Są to m.in. nowe formy zatrudnienia (bardziej elastyczne), nowoczesne technologie, a także podejście ludzi i społeczeństwa, które pomaga odkrywać potencjał osób z niepełnosprawnością.

Dalsza część konferencji została podzielona na cztery tematyczne bloki. Miały miejsce zarówno pojedyncze wystąpienia, jak również panele dyskusyjne, podczas których zaproszeni goście nie tylko odpowiadali na nurtujące uczestników pytania, ale wskazywali również na rzeczywiste przeszkody i bariery, która napotyka osoba niepełnosprawna w codziennym życiu  i sposoby radzenia sobie z nimi.

W trakcie spotkania można było podziwiać piękne prace plastyczne wykonane przez niepełnosprawnych uczestników z WTZ ,,Tęcza'' w Ostrowie Wielkopolskim.

Fundacja “Miłosierdzie”

Data publikacji: 16.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.