25 lat niezwykłego stowarzyszenia

W Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się 24 października Gala z okazji jubileuszu bytomskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Praca tego Koła cieszy się wielkim uznaniem daleko poza Bytomiem, toteż na Galnie zabrakło wielu szacownych gości, wśród nich prezydent Bytomia Damian Bartyla, który wręczając obraz i kwiaty gratulował jubileuszu i dziękował za podejmowane działania.

Na uroczystość przybył też wiceprezes Zarządu Głównego PSONI Mariusz Mituś, byli obecni radni miejscy i wojewódzcy, dyrektorzy miejskich placówek i szkół, dyrektorzy zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw, komendanci służb miejskich, przewodniczący zaprzyjaźnionych placówek Kół PSONI, a także rodzice, uczestnicy oraz pracownicy placówek Koła.

Anna Dziąsko, przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Bytomiu szczególnie gorąco ze sceny powitała inną, znaną tam wszystkim osobę: - Jest z nami osoba, która to Koło zakładała - Pani Janina Krysta, dziękujemy bardzo.
Galę poprowadził Krzysztof Wieczorek

"Otwieracie nie tylko drzwi, ale całe serca"
Podczas Gali Anna Dziąsko i Mariusz Mituś wręczyli jubileuszowe, Honorowe Dyplomy przyznawane przez Kapitułę Zarządu Głównego PSONI, szczególnie zasłużonym instytucjom i osobom, „dobrodziejom i sponsorom", w podziękowaniu za aktywną współpracę.

Zarząd Główny wyróżnił także różne instytucje, firmy i osoby wręczając im okolicznościowe Statuetki Jubileuszowe, za wsparcie Stowarzyszenia w różnego rodzaju przedsięwzięciach i imprezach, za współpracę na co dzień, za pomoc i zrozumienie. - Robicie niesamowite rzeczy, otwieracie nie tylko drzwi, ale całe serca - mówił odbierając statuetkę dyrektor Opery Śląskie.j - Rozpoczęliśmy współpracę, ale liczę na dalszą. - Pan dyrektor jeszcze nie wie, co proponuje - odpowiedziała natychmiast Anna Dziąsko, za co otrzymała brawa od rozbawionej publicznośći.

Po wręczeniu nagród był czas na kolejny miły moment uroczystości - życzenia od przybyłych gości, którym nie było końca, bo też nawet balkony bytomskiej Opery były pełne gości.

W trakcie uroczystości zaprezentowano skrócony dokumentalny film o działalności Kóla i prowadzonych przez nie placówek, zrealizowany przez TVP Katowice dla programu „Kalejdoskop dobrych miejsc". Przedstawiono również film, w reżyserii Bartka Bali ze spektaklu "Anna w Krainie Czarów", którego aktorami byli uczestnicy placówek bytomskiego Koła.

Przed przerwą miał jeszcze miejsce żywiołowy występ zespołu bębniarzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej, odzianych w indiańskie stroje i pióropusze. Zespół dostał oklaski nie tylko na koniec wystepu, ale i w trakcie widzowie nie szczędzili dłoni. Wielkie brawa dla prowadzącego zespół Tomasza Kwiatkowskiego.

Wieczór kończył występ znanej bytomianki Kasi Moś z zespołem. To bardzo wszechstronna osoba - piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i aktywistka społeczna, reprezentantka Polski w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017).

A wszystko zaczęło się od...
Jak w wielu podobnych przypadkach, od zebrania się niewielkiej grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci. To oni podjęli decyzję o utworzeniu w Bytomiu Koła PSOUU, w rok potem Zarząd Stowarzyszenia powołał do życia Warsztaty Terapii Zajęciowej, zrzeszające pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami z terenu Bytomia, Piekar Śl. i Radzionkowa.

W 2001 roku powstała kolejna placówka, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy, w 2002 – wdrożono project prowadzenia mieszkań chronionych, w 2006 -uruchomiono Giełdę Pracy, przekształconą później w Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie czyli Centrum DZWONI.

O tym, co robi bytomskie Centrum DZWONI pisaliśmy wielokrotnie, o jego znaczących osiągnięciach w zatrudnianiu osóbz niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy, jak wiele osób znalazło trwałą pracę. Stworzyło system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do późnej starości. Bytomskie Koło PSONI weszło w skład zespołu założycielskiego Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego.

Anna Dziąsko mówiła: - Można powiedzieć, że nasze Koło jest w Polsce prekursorem wczesnej interwencji. Tytaniczna, ale i owocna praca wszystkich pracowników. Mamy się czym chwalić, dopiero co, 30 września, Stowarzyszenie zostało uhonorowane Nagrodą Ostoi Pokoju im. Matki Ewy, w uznaniu zasług dla środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną i 25-letniej pracy na rzecz poprawy ich życia i funkcjonowania. „Nagroda ta jest dla nas wskazówką, że podejmowane działania są skuteczne, profesjonalne, i mają realną wartość dla wielu ludzi.

Stowarzyszenie prowadzi również wiele innych działań dla uczestników swoich zajęć: organizuje turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, imprezy integrujące, Jesienne Spotkania Teatralne, od dziesięciu lat Regionalny Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, od dwóch Bytomski Charytatywny Bieg Godności GONItwa. Razem z Zespołem Szkół Zawodowych im. Romualda Mielczarskiego w Katowicach współorganizuje Katowicką Spartakiadę Specjalną.

Centralizacja działań wspierających
Obecna na uroczystości radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Halina Bieda, która również została nagrodzona jubileuszową statuetką, powiedziała "Naszym Sprawom": - W czasach kadencji 2010-2014 Stowarzyszenie otrzymało od gminy Bytom budynek po zlikwidowanej szkole, od tego czasu po kolei remontuje piętra, dostosowując obiekt do swoich potrzeb. Wiadomo, że podopiecznymi sa dzieci również z niepełnosprawnością ruchową, więc i winda została zamontowana. Było to bardzo potrzebne w naszym mieście. Dzięki temu obiektowi nastąpiła pewna centralizacja działań wspierających, a potrzebujący tego wsparcia nie muszą już się przemieszczać. To ogromna zasługa pani prezes Anny Dziąsko, która cały czas podejmowała wiele form działalności i mam nadzieję, że dalej podejmować będzie, a ten jubileusz tylko ją do tego jeszcze bardziej zmobilizuje.

Tekst i fot. Ilona Raczyńska
Data publikacji: 22.11.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.