LADY D. 2009

W Centrum Scenografii i Sztuki Filmowej w Katowicach, już po raz siódmy - z inicjatywy posła Marka Plury - 9 marca odbyła się uroczystość wręczania wyróżnienia „Lady D." z udziałem prezydenta Katowic, marszałka województwa, przedstawicieli najwyższych urzędów, firm, organizacji i instytucji Śląska.

Tytuł jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled - Dama Niepełnosprawna. Obdarzane nim kobiety wnoszą istotny wkład w życie społeczne.

- Z uporem, ale i z gracją radzą sobie z własną niepełnosprawnością, ale także - a może przede wszystkim - pomagają radzić sobie w życiu wielu innym. Robią to realizując swoje marzenia i swoje powołanie - powiedział na wstępie M. Plura. - Myślę, że wszyscy wiedzą - dodał - iż nie są to wybory miss, ani w żadnym razie casting czy jakakolwiek rywalizacja. Wyróżnione panie są wspaniałym przykładem, by inni uwierzyli w swoje marzenia i w to, że warto je realizować.

- Te osoby udowadniają nam codziennie, że powinniśmy mieć więcej pokory wobec życia. Wszystkim „narzekaczom" proponuję przyjrzeć się dzisiejszym laureatkom - dodała przewodnicząca Kapituły wyróżnienia, wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek.

Przyznano następujące wyróżnienia „Lady D.":

Kategoria: kultura i sztuka

- głuchoniewidoma śpiewaczka Karolina Szulga.

Ma już w swoim dorobku nagrane trzy płyty i jest laureatką wielu konkursów. - To duże wyróżnienie - powiedziała. To, że śpiewam wpływa na mnie pozytywnie, po prostu czuję, że jestem wartościowa.

 

Kategoria: sport

- Katarzyna Pawlik - pływaczka.

Multimedalistka Paraolimpiady w Pekinie. Zdobyła jeden złoty medal, dwa srebrne i jeden brązowy - najwięcej spośród polskich uczestników igrzysk w Pekinie.

 

Kategoria: aktywność społeczna

- Hanna Pasterny - niewidoma konsultantka ds. osób niepełnosprawnych, romanistka przygotowująca się do pracy logopedy, znawca i konsultant projektów urządzeń ułatwiających życie osobom niewidomym nagrodzonych na światowych targach innowacji w Brukseli.

 

Kategoria: aktywność zawodowa

- Helena Breczko - pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. osób niepełnosprawnych, założycielka Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu, zaangażowana w integrację organizacji pozarządowych, pracuje jako wolontariuszka.

W kategorii „dobry start" wyróżniono 14-letnią poetkę Jagodę Wójcik, a „wyróżnieniem specjalnym" nagrodzono Alinę Wojtowicz-Pomierny, zastępcę dyrektora biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych za zaangażowanie w wydawanie pierwszego w Polsce „Poradnika savoir vivre" wobec osób niepełnosprawnych.

 

Krystyna Bochenek podziękowała wszystkim „Lady D". I tym, którzy na co dzień z nimi współpracują - to dzięki Wam ten świat jest piękniejszy - podsumowała.

Tekst: Iwona Kucharska 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.