Data dodania: 14.07.2016

Jak to naprawdę jest z tymi sokami?

Informacja w naszym portalu zawarta w materiale „Produkty, które wydają się być zdrowe..." z 11 lipca br. sprowokowała do riposty Stowarzyszenie Krajową Unię Producentów Soków (KUPS).

Bardzo ciekawy, obszerny tekst Barbary Groele, sekretarz generalnej tej organizacji, przytaczamy w dużych fragmentach, by udostępnić czytelnikom informację i wiedzę z punktu widzenia producenta oraz pomóc im w wyrobieniu sobie własnej opinii.

IKa

Chciałam zwrócić Państwa szczególną uwagę na stwierdzenia: „ Batoniki musli, mrożone jogurty czy też soki nie są tak zdrowe jak by się nam wydawało. Zawierają duże ilości cukrów, które są odpowiedzialne za wzrost naszej wagi." oraz „Soki, które również zostały wymienione przez respondentów mimo, że są naturalnym źródłem cukrów owocowych, to ich zawartość jest porównywalna jak cukru spożywczego w innych napojach słodzonych. Wartość energetyczna 1 litra to około 400 kcal, a więc jedna piąta dziennego zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka."

Przekazy te nie są zgodne z prawdą i kreują błędne wyobrażenie konsumentów o sokach, w tym sokach owocowych, sprzedawanych w sklepach.

Zgodnie z prawem od 28 października 2013 roku (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 odnosząca się do soków owocowych oraz Rozporządzenie Ministra i Rozwoju Wsi z dnia 8 lutego 2013 r. - Dz.U. 2013 poz. 327) do wszystkich soków owocowych i pomidorowych wprowadzanych na rynek (w butelkach i kartonach, NFC i odtworzonych z soków zagęszczonych, pasteryzowanych i niepasteryzowanych) zabronione jest dodawanie jakichkolwiek cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy, syropu glukozowo-fruktozowego) lub innych substancji słodzących. W sokach jest zatem dokładnie taki sam rodzaj cukru i w takiej samej ilości jak cukier zawarty w owocach czy pomidorach, z których ten sok został wyprodukowany. Dlatego też niezasadne jest porównywanie soków sprzedawanych w sklepach do napojów sztucznie dosładzanych.

Wszystkie soki dostępne na polskim rynku to produkty w pełni naturalne, do których zabronione jest dodawanie sztucznych substancji - konserwantów, barwników czy aromatów. Jednocześnie sok - zarówno owocowy, jak i warzywny - to bogactwo witamin, mikro- i makroelementów, substancji odżywczych oraz substancji biologicznie aktywnych. Sok to także źródło antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia. Soki naturalnie mętne i przecierowe zawierają również cenny dla organizmu błonnik, w szczególności w postaci pektyn. Wartości odżywcze soków są zatem nieporównywalne ze sztucznie dosładzanymi napojami, natomiast są jak najbardziej analogiczne do tych, oferowanych przez owoce i warzywa, z których zostały przygotowane. /.../

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać min. 400 g owoców i warzyw dziennie, w pięciu porcjach. Eksperci potwierdzają, że jedną z tych porcji może stanowić szklanka soku. Podobne stanowisko zajmuje również Instytut Żywności Żywienia, który opublikował w styczniu nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Warzywa i owoce znalazły się na pierwszym miejscu wśród zalecanych produktów spożywczych i stanowią podstawę prawidłowego odżywiania. /.../

Międzynarodowe autorytety w zakresie żywienia uznają, że soki przy zalecanym spożyciu, tj. jednej porcji dziennie (200 ml dla osoby dorosłej), nie wplywają na wzrost masy ciała, natomiast dostarczają wiele cennych składników. Spożycie soków jest zalecane w celu zrównoważenia składników odżywczych, zarówno w diecie dzieci, jak i osób dorosłych. /.../

Z poważaniem
Barbara Groele
Sekretarz Generalny KUPS

Data publikacji:14.07.2016 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON