Data dodania: 26.11.2016

Misie na Dzień Misia w szpitalu dziecięcym

Ok. 200 misiów znalazło 25 listopada małych opiekunów w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. W obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia po raz pierwszy włączyła się nowa maskotka szpitala – miś Zdrowuś.

Zdrowuś zaledwie od miesiąca jest maskotką GCZD, ale zyskał już wielu fanów i przyjaciół. Każde jego odwiedziny wzbudzają emocje u pacjentów – od radości po respekt. Wyposażony w lekarskie słuchawki, fartuch i piszczący ogonek Zdrowuś przybija z nimi piątki, bada je, pozuje do zdjęć.

Ta wizyta Zdrowusia u dzieci była jednak szczególna. Misiowi towarzyszyli wolontariusze fundacji Mam Marzenie, którzy przywieźli w prezencie dla dzieci 400 misiów. Połowę otrzymały dzieci odwiedzające szpitalny oddział ratunkowy i przyszpitalne poradnie, pozostałe będą sukcesywnie dostawać dzieci opuszczające szpitalne oddziały – misie, choć nowe, nie mogły być tam rozdawane ze względów sanitarnych.

Jak podkreśliła psycholog kliniczny GCZD dr Justyna Dubiel, miś to nie tylko ukochany towarzysz dzieci, ale i niezastąpiony pomocnik rodziców, wychowawców, a nawet personelu medycznego.

- Pomaga przywrócić poczucie bezpieczeństwa zachwiane w trudnych chwilach. Współpracujący w rękach dorosłych opiekunów pluszak niejednokrotnie wyjaśnia dziecku trudne sprawy, podaje nie zawsze ulubioną, ale za to zdrową potrawę lub lek, a także pozwala małemu pacjentowi stać się jego doktorem robiącym zastrzyki w puchatą misiową łapę. W ten sposób pomaga w odreagowaniu uczuć malucha i zdobyciu przez niego poczucia kontroli nad sytuacją – wyjaśniła psycholog.

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 r., w setną rocznicę powstania tej maskotki i rozpoczęcia jej produkcji. Jest obchodzony na całym świecie, przede wszystkim w szkołach, przedszkolach i szpitalach.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tam 24 poradnie specjalistyczne i 16 oddziałów szpitalnych, rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym. (PAP Life)

lun/mdn/, fot GCZD

Data publikacji: 26.11.2016 r.

 


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON