Data dodania: 17.12.2016

24-latka urodziła syna dzięki usunięciu jajnika w dzieciństwie

24-letnia Moaza Al Matrooshi z Dubaju jest pierwszą na świecie kobietą, która urodziła dziecko dzięki jajnikowi, który pobrano od niej i zamrożono zanim jeszcze osiągnęła dojrzałość płciową – informuje serwis BBC News.

Zdrowy syn pani Al Matrooshi przyszedł na świat w środę w prywatnym Portland Hospital (USA). Było to możliwe dzięki temu, że kiedy miała 9 lat, usunięto jej prawy jajnik, pocięto na plasterki, zamrożono w ciekłym azocie i w ubiegłym roku wszczepiono z powrotem.

Usunięcie i zamrożenie jajnika pozwoliły zastosować chemioterapię i wyleczyć chorobę krwi zwaną beta-talasemią dzięki przeszczepowi szpiku, zachowując przy tym nadzieję na płodność. Bez jajników kobieta weszła w przedwczesną menopauzę. Jednak wkrótce po wszczepieniu fragmentu tkanki jajnika zaczęły normalnie wydzielać hormony i można było pobrać osiem komórek jajowych, potrzebnych do zapłodnienia in vitro.

„To cud, że mogę trzymać na rękach mojego syna" - powiedziała BBC Moaza.

„To wielki krok naprzód. Wiemy, że przeszczep tkanki jajnika działa w przypadku dorosłych kobiet, ale nie było wiadomo, czy można pobrać tkankę od dziecka, zamrozić i znowu skłonić do działania" - skomentowała Sara Matthews, konsultant w dziedzinie ginekologii i płodności, która zajmowała się niezwykłą pacjentką.

Dzięki zamrożeniu i szczepieniu wcześniej usuniętych jajników możliwe jest macierzyństwo w przypadku kobiet poddanych agresywnemu leczeniu z powodu nowotworów, chorób krwi lub chorób immunologicznych. Od roku 2004 takie kobiety urodziły już ponad 60 dzieci (również w wyniku naturalnego poczęcia), jednak Moaza Al Matrooshi jest pierwszą, której usunięto jajniki jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, a także pierwszą pacjentką, u której jajniki usunięto w związku z leczeniem beta-talasemii.

Obecnie tylko w Europie przechowywane są zamrożone fragmenty jajników pobranych od tysięcy dziewcząt i młodych kobiet. Moaza Al Matrooshi chciałaby mieć jeszcze jedno dziecko - w zapasie jest jeden zarodek i dwa fragmenty jajnika. (PAP)

pmw/ agt/

Data publikacji: 17.12.2016 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.