Data dodania: 20.01.2017

Unikalny zabieg ortopedyczny w Poznaniu

Pacjent szpitala cierpi na niezwykle skomplikowane wady rozwojowe w kończynach dolnych. W maju 2015 roku przeszedł w uniwersyteckim szpitalu ortopedycznym im W. Degi zabiegi klasy Super Hip – Super Knee jako pierwszy etap leczenia rekonstrukcyjnego, realizowany w porozumieniu z jednym z najlepszych na świecie ośrodków, jakim jest Instytut Paleya w USA.

Aby wykonać kolejne zabiegi, pacjent miał pojechać na Florydę - do siedziby Instytutu. Jednak kontakt poznańskiego szpitala z amerykańskim instytutem wsparty systematycznymi szkoleniami polskich lekarzy w USA spowodował, że unikalna operacja została zrealizowana w Poznaniu.

Wykonana operacja jest kontynuacją rozpoczętego dwa lata temu w szpitalu Degi nowoczesnego leczenia wrodzonych wad kończyn. Przy realizacji zabiegu wykorzystany został pionierski aparat MRS – najnowszej generacji dystraktor zewnętrzny stosowany do wydłużeń kości. Poznańscy lekarze szacują, że rocznie będzie można pomóc kilkudziesięciu pacjentom, których w innym wypadku czekałby wyjazd do USA. Stworzony w Instytucie Paleya sprzęt pozwala znacznie bezpieczniej wydłużyć i zrekonstruować zdeformowane kości, tak by mogły w pełni spełniać swoje funkcje umożliwiając pacjentowi m. in. chodzenie.

Operacje rekonstrukcyjne wad ubytkowych narządu ruchu klasy Super Hip, Super Knee i Super Ankle wykonują ośrodki ortopedyczne w Poznaniu i w Otwocku. Jednak zrealizowana przez poznańskich lekarzy operacja jest pionierska z innego powodu. Wykorzystany do jej przeprowadzenia aparat MRS dopiero od kilku tygodni jest zarejestrowany w kraju, a sama operacja po raz pierwszy w kraju odbywa się z jego wykorzystaniem. Przeprowadzony zabieg stanowi element przygotowawczy do realizacji opracowywanego właśnie, ministerialnego programu leczenia złożonych wad rozwojowych kończyn u dzieci. Zespół poznańskich lekarzy przygotowywał się do wprowadzenia tego programu przez ostatnie dwa lata i wykonał już ponad 20 operacji klasy Super Hip / Super Knee.

Sprzęt niezbędny do zabiegu, w tym aparat MRS, udało się zakupić dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia uzupełnionej wsparciem ze strony WOŚP. Twórca metody, dr Dror Paley przyjął zaproszenie do przyjazdu do Poznania celem wykonania serii operacji szkoleniowych.
pr
Data publikacji: 20.01.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON