Data dodania: 30.01.2017

Dieta przeciwzapalna może chronić przed poważnym złamaniem

Dieta zmniejszająca stan zapalny w organizmie może chronić przed złamaniem szyjki kości udowej u kobiet – wynika z badań opublikowanych przez „Journal of Bone and Mineral Density".

Wykazano już, że tego rodzaju dieta zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Z najnowszych badań wynika, że może chronić również przed najpoważniejszym złamaniem, jakim jest pęknięcie szyjki kości udowej.

Główna autorka opracowania prof. Tonya Orchard z Ohio State University (USA) twierdzi, że wskazują na to obserwacje 10,3 tys. kobiet będących średnio w wieku 63 lat, jakie w latach 1993-1998 prowadzono wśród Amerykanek uczestniczących w badaniu Women's Health Initiative.

Na początku obserwacji żadna z badanych kobiet nie doznała złamania szyjki kości udowej. Przez sześć lat monitorowano u nich gęstość kości oraz wskaźnik zapalności diety (dietary inflammatory index - DII). Na tej podstawie ustalano, jaki wpływ na ryzyko złamań może mieć dieta. Największe właściwości przeciwzapalne ma dieta obfitująca w warzywa i owoce, w tym szczególnie rośliny strączkowe, oraz ryby i orzechy.

Okazało się, że u kobiet przed 63. rokiem życia wysoki wskaźnik DII współwystępował z 50 proc. większym ryzykiem złamania szyjki kości udowej. Z kolei u kobiet z niskim wskaźnikiem zapalności diety zaobserwowano mniejszy ubytek gęstości kości.

Dyrektor Center for Clinical and Translational Science w Ohio Rebecca Jackson twierdzi, że do listy korzyści zdrowotnych, jakie daje odpowiednia dieta, można dopisać to, że wzmacnia również kości. (PAP)

zbw/ agt/

Data publikacji: 30.01.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON