Data dodania: 08.02.2017

Składnik zielonej herbaty na choroby szpiku kostnego

Polifenol obecny w liściach zielonej herbaty może pomóc w leczeniu pacjentów cierpiących na amyloidozę i szpiczaka mnogiego, chorób mających swój początek w szpiku kostnym - informuje "Journal of Biological Chemistry".

Potencjalnie leczniczym związkiem okazuje się być galusan epigallokatechiny (EGCG). To silny przeciwutleniacz, który w zielonej herbacie stanowi on nawet około jednej-trzeciej suchej masy.
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Heidelbergu badali wpływ tego związku na proces kumulowania się nieprawidłowych białek podczas amyloidozy pierwotnej.

Łańcuchy lekkie nieprawidłowych immunoglobulin naukowcy wyizolowali z próbek pobranych od dziewięciu pacjentów z amyloidozą i szpiczakiem mnogim, a następnie przeprowadzili na nich szereg eksperymentów laboratoryjnych.

Podczas wcześniejszych badań autorzy ustalili, że związek EGCG ograniczał gromadzenie się amyloidu beta w procesie rozwoju choroby Alzheimera oraz alfa-synukleiny u pacjentów z chorobą Parkinsona.
Podobne rezultaty uzyskali obecnie. Okazało się bowiem, że EGCG zmieniał strukturę białka związanego z amyloidozą w taki sposób, by nie było ono toksyczne oraz zapobiegał powstawaniu skupisk amyloidu.
Zdaniem naukowców, kontynuacja badań, w tym badań klinicznych, może przyczynić się do opracowania lepszych metod leczenia szpiczaka i amyloidozy. (PAP)

koc/ zan/

Data publikacji: 08.02.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON