Data dodania: 25.02.2017

Pięciodniowa głodówka leczy cukrzycę?

Pięciodniowa głodówka może zregenerować trzustkę i cofnąć objawy cukrzycy – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na myszach oraz w laboratorium na ludzkich komórkach. Pisze o tym pismo „Cell".

Eksperymenty przeprowadził dr Valter Longo z University of Southern California, który bada leczniczy wpływ głodówki na organizm. Wygląda na to, że może być ona przydatna w leczeniu niektórych schorzeń lub przynajmniej w ich zapobieganiu.

Próby na myszach wykazały, że kilkudniowa głodówka, podczas której zwierzęta piły jedynie wodę, przeprogramowuje komórki trzustki w przypadku cukrzycy typu 1 (insulinozależnej), jak i typu 2 (nazywanej cukrzycą dorosłych). Dr Longo twierdzi, że powoduje ona przeprogramowanie komórek tego narządu: te, które nie reagowały na poziom glukozy we krwi i nie wytwarzały insuliny, zaczynają ją produkować.

"Pobudzenie trzustki do regeneracji uchroniło badane myszy przed końcowym etapem choroby w przypadku obydwu typów cukrzycy" – podkreśla dr Longo. Wyjaśnia, że do regeneracji komórek trzustki dochodzi na skutek aktywacji genu kodującego białko neurogeninę-3 (Ngn3). Pod jej wpływem niektóre komórki trzustki zachowują się jak komórki beta zajmujące się w tym narządzie wytwarzaniem insuliny.

Dr Longo twierdzi, że do podobnej transformacji doszło w ludzkich komórkach trzustki, które pobrano od chorych na cukrzycę typu 1, a następnie poddano „głodówce" jedynie w warunkach laboratoryjnych (na kulturach tkankowych). W nich również uaktywniał się gen Ngn3, pod wpływem którego zaczynały one wytwarzać insulinę.

Amerykański specjalista bada również, jaki wpływ ma głodówka na inne schorzenia. Przed tygodniem „Science Translational Medicine" opublikował badania, z których wynika, że regularne głodówki trwające pięć dni każdego miesiąca, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka, choroby sercowo-naczyniowe oraz inne schorzenia związane ze starzeniem się.

Dr Longo ma nadzieję, że w przyszłości odbywające się każdego miesiąca pięciodniowe głodówki będą oficjalnie wykorzystywane do leczenie cukrzycy. (PAP)

zbw/ agt/

Data publikacji: 25.02.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.