Data dodania: 03.03.2017

Szpital w książce - pałacem, by dzieciom było w nim lżej

Szpital to pałac, karetka – karoca, lekarze są czarodziejami, pielęgniarki – rusałkami, a pacjent – podróżnikiem, który rusza po skarb zdrowia – tak szpitalną rzeczywistość pokazuje książka wydana przez Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach.

- Pobyt w szpitalu i dla małych, i dla dużych jest sytuacją trudną i stresującą. Niektóre dzieci odbierają go jako karę. Ta książeczka ma pomóc w zminimalizowaniu poczucia osamotnienia czy zagrożenia – powiedziała psycholog kliniczny i pełnomocnik ds. praw pacjenta w GCZD Justyna Dubiel, która wymyśliła i napisała „Wyprawę po skarb zdrowia".

Mały pacjent jest przedstawiony w tekście jako wielki podróżnik, który w drodze do największych skarbów musi pokonywać trudności i przezwyciężać swoje obawy. W tej podróży dziecku towarzyszą czarodzieje (lekarze), rusałki (pielęgniarki), skrzaty-siłacze (fizjoterapeuci) oraz magowie (szpitalni nauczyciele).

- Odwołałam się do krainy czarów, bo trzeba sięgnąć do zasobów dziecka, do znanego mu świata baśni. Fantazja pozwala małemu pacjentowi zmniejszyć strach i zdystansować się wobec trudnej rzeczywistości, w efekcie czego może on zrozumieć i na miarę swoich możliwości współpracować w procesie swojego leczenia i zdrowienia. Chodzi tu przede wszystkim o podmiotowe traktowanie pacjenta – nawet tak małego – oraz o respektowanie jego prawa do podstawowych i niezbędnych mu informacji o leczeniu - podkreśliła Dubiel.

„Wyprawa po skarb zdrowia" oprócz tekstu wyjaśniającego przebieg leczenia zawiera też wiele ilustracji nawiązujących do świata baśni. Ich autorem jest Andriej Mielnikov, artysta z Ukrainy. W książeczce są też zagadki graficzne, kolorowanki oraz puste strony, gdzie można coś napisać, narysować lub wkleić.

To już szóste wydanie „Wyprawy po skarb zdrowia". Druk sfinansowała firma Royal Banking Doradztwo Finansowe we współpracy z Fundacją „Dr Clown". Książeczka będzie rozdawana nowym pacjentom w szpitalnej Izbie Przyjęć. Można ją też pobrać ze strony internetowej GCZD im. Jana Pawła II w Katowicach.

To jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają w nim 24 poradnie specjalistyczne i 16 oddziałów, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. (PAP Life)

lun/ jbr/

Data publikacji: 03.03.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.