Data dodania: 16.03.2017

Witamina C ma działanie antynowotworowe

Kwas askorbinowy (witamina C) poprzez zakłócenie przebiegu glikolizy w mitochondriach hamuje rozwój komórek rakowych – informują badacze na łamach czasopisma „Oncotarget".

Naukowcy z Uniwersytetu Salford (W. Brytania) testowali skuteczność różnych substancji w zapobieganiu rozwojowi raka.

W tym celu obserwowali, czy lek kliniczny stiripentol, leki eksperymentalne: aktynonina, FK866 i 2-DG, oraz trzy naturalne substancje: kwas kawowy (CAPE), sylibinina i kwas askorbinowy są w stanie zaburzyć metabolizm komórek rakowych i w ten sposób zahamować ich procesy żywienia i rozmnażania.

Wykazali, że leki – aktynonina i FK866 – posiadały najsilniejsze właściwości przeciwnowotworowe. Aczkolwiek naturalne substancje także nie pozostawały bez wpływu na rozwój raka.

Badacze udowodnili na przykład, że witamina C jest dziesięć razy bardziej skuteczna w powstrzymywaniu wzrostu komórek rakowych niż eksperymentalny lek 2-DG.

Okazało się, że kwas askorbinowy zakłóca w komórkach nowotworowych przebieg glikolizy, czyli procesu umożliwiającego przekształcenie cząsteczek glukozy w potrzebną do życia energię.

„Szukaliśmy sposobu na powstrzymanie komórek rakowych poprzez wykorzystanie naturalnych substancji, takich jak sylibinina (flawonoid uzyskiwany z ostropestu plamistego – przyp. PAP), czy CAPE (związek zawarty w miodzie – przyp. PAP). Największe emocje wzbudziła w nas jednak witamina C" – komentuje współautor badania dr Michael P. Lisanti.

„Witamina C jest tania, naturalna, nietoksyczna i łatwo dostępna, więc uczynienie z niej potencjalnej broni w walce z rakiem byłoby znaczącym krokiem naprzód" – dodaje badacz. (PAP)

ooo/ agt/

Data publikacji: 16.03.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.