Data dodania: 30.03.2017

Nowy lek na starość działa - na razie u myszy

Kolejny eliksir młodości? Tym razem ma nim być lek usuwający z organizmu zalegające w nim starzejące się komórki. Na razie odmłodził myszy i jest nadzieja, że podobnie będzie działał u innych zwierząt oraz u ludzi. Pisze o tym pismo „Cell".

W starzejącym się organizmie gromadzą się zużyte komórki, które mogą w nim zalegać przez dłuższy czas zanim ulegną zniszczeniu, np. dzięki tzw. apoptozie, czyli śmierci samobójczej komórki. Proces ten nazywany jest senescencją komórkową (od angielskiego słowa senescence - "starzenie się").

Zalegające, starzejące się komórki „zatruwają" organizm, ponieważ m.in. wydzielają szkodliwe substancje zaburzające wiele procesów. Dr Peter de Keizer z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (Holandia) postanowił wypróbować na myszach, czy odmładzająco będzie działała substancja usuwająca te komórki z organizmu.

- Początkowo mówiono mi, że jestem szalony i tak było trzykrotnie, bo pierwsze trzy eksperymenty się nie powiodły - wspomina holenderski specjalista w wypowiedzi dla BBC News. Dopiero podczas czwartej próby muszy, które otrzymały lek wpływający na senescencję komórkową, były wyraźnie młodsze: lepiej wypadały w testach sprawnościowych, miały odmłodzoną sierść i w lepszym stanie wątrobę.

Do eksperymentów wykorzystano genetycznie zmodyfikowane myszy, które szybko się starzeją, oraz takie, którym podawano działające podobnie chemioterapeutyki. Preparat odmładzający podawano im trzy razy dziennie przez rok.

Dr de Keizer zastrzega, że nie widomo jeszcze, czy lek nie wpływa negatywnie na zdrowe komórki. Jego zdaniem, jeśli działa na nie, to raczej w niewielkim stopniu. Nie nazywa leku eliksirem młodości, przyznaje jedynie, że konieczne są jeszcze dalsze badania. Ma jednak nadzieję, że okaże się on bezpiecznym i skutecznym preparatem odmładzającym.

Dr Dusko Ilic z King's College London powiedział, że nie zdziwi się, gdy lek ten już za kilka lat znajdzie się w sprzedaży. Prof. Ilaria Bellantuono z University of Sheffield jest bardziej ostrożna. Podkreśla, że w kolejnych badaniach trzeba sprawdzić, jaki jest wpływ tego środka na narządy wewnętrzne, szczególnie na serce, mięśnie, procesy metaboliczne oraz czy poprawia zdolności poznawcze osób starszych. (PAP)

zbw/ agt/

Data publikacji: 30.03.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON