Data dodania: 06.05.2017

Zasługują na szacunek

5 maja w wielu miejscowościach zorganizowano uroczyste obchody Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jedna z tych uroczystości odbyła się w Szczawnie Zdroju.

Ponad czterysta dzieci i młodzieży - ze szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej i domów opieki społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy - spotkało się w centrum uzdrowiska, w hali spacerowej Pijalni Wód Mineralnych.

– Przyszliśmy się tutaj dobrze bawić – stwierdził jeden z uczestników imprezy – i spotkać wielu ludzi.
Dla tych młodych ludzi udział w takiej uroczystości, wyjście z domu, możliwość posłuchania muzyki, obejrzenia występów tanecznych i właśnie przebywanie wśród tak wielu ludzi, to wielkie wydarzenie, gdyż na co dzień przeważnie przebywają tylko w szkole lub domu, stale w tym samym gronie.

Wszyscy obecni mieli przypinane do ubrań zielone wstążeczki. - To są wstążeczki nadziei, bo mamy taka nadzieję, że te obchody pozwolą nam przełamać stereotyp postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako kogoś obcego – powiedziała dyrektor Gimnazjum Specjalnego nr 10 w Wałbrzychu, Urszula Gruner.

- Ta uroczystość ma na celu pokazanie wszystkim, że każdy ma swoją godność i zasługuje na szacunek. Było kilka lat przerwy, ale kiedyś odbywały się takie obchody co roku i teraz mamy nadzieję, że też tak będzie – dodała dyrektor Publicznej Szkoły Specjalnej w Wałbrzychu, Dorota Bogdańska. - W tym roku kilka różnych placówek razem zorganizowało te obchody, nie było jednego organizatora. Wszystkim nam zależało, żeby było pięknie i uroczyście, ale i na wesoło - podkreśliła.

Obchody rozpoczęły się od powitania gości, wśród których byli posłowie, radni, wójtowie, dyrektorzy różnych placówek z terenu Wałbrzycha i Szczawna, pracownicy urzędów. A potem rozpoczęły się występy zespołów artystycznych. Dzieci i młodzież popisywały się śpiewem, tańcem i grą na różnych instrumentach.

Po występach goście zostali zaproszeni do stołów gdzie można było spróbować przepysznych ciast zrobionych przez uczniów szkół specjalnych. Poczęstunek został przyjęty z ogromnym zadowoleniem, a rozgrzać można było się herbatą lub kawą, serwowaną z termosów. Przedsięwzięcie było bardzo udane i pożegnano się życzeniem: Do zobaczenia za rok!

Zobacz galerię...
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 06.05.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON