Data dodania: 11.05.2017

Marihuana może wspomagać mózgi osób starszych?

Niewielkie dawki zawartego w marihuanie THC mogą wspomagać mózg starszych osób, poprawiając zdolność do uczenie się i zapamiętywania - wskazują badania na myszach opisane w "Nature Medicine".

Palące marihuanę nastolatki mają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, jednak w niektórych kulturach tradycją jest palenie jej przez osoby starsze - co ma pomagać w przekazywaniu plemiennej wiedzy. Wyniki najnowszych badań na myszach sugerują, że w pewnym stopniu jest to prawda.

Zespół Andreasa Zimmera z uniwersytetu w Bonn badał układ endokannabinoidowy ssaków, który bierze udział w reakcji organizmu na stres. THC działa uspokajająco, naśladując działanie podobnych cząsteczek w tym układzie.

Jak wykazali naukowcy z Bonn, myszy z genetycznymi mutacjami, z powodu których układ endokannabinoidowy jest hamowany i nie działa prawidłowo, starzeją się szybciej, niż normalnie myszy, i wykazują większy spadek funkcji poznawczych. Dlatego Zimmer postanowił sprawdzić, czy pobudzenie tego układu u starszych myszy będzie miało przeciwny efekt.

Badacze podawali stałą dawkę THC (tetrahydrokannabinolu) myszom młodym (2-miesięcznym), w średnim wieku (12-miesięcznym) oraz starszym (18-miesięcznym). Dawka była zbyt niska, aby wykazywać działanie psychoaktywne.

Po miesiącu przetestowano zdolność myszy do wykonywania zadań poznawczych, takich jak znalezienie drogi w labiryncie lub rozpoznawanie innych osobników.

W grupie kontrolnej, która nie otrzymała THC, młode myszy osiągały znacznie lepsze wyniki, niż myszy w średnim wieku i starsze. Natomiast myszy w średnim wieku i starsze, którym podano THC, radziły sobie równie dobrze, co młode myszy w grupie kontrolnej.

Jak wykazały dalsze badania, pod wpływem THC wzrosła liczba połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi w hipokampie (neurony te uczestniczą w procesie zapamiętywania). Jednak w przypadku młodych myszy efekt był wprost przeciwny: po podaniu THC gorzej radziły sobie z niektórymi zadaniami.

Młodzi ludzie również gorzej się uczą jeszcze prze kilka dni po paleniu marihuany, jednak przyjmowana po wypaleniu jointa dawka jest znacznie wyższa od otrzymanej przez myszy. Wyniki badań wskazujących, że częste palenie marihuany może trwale pogarszać zdolności poznawcze są kwestionowane.

Zdaniem Zimmera wyniki badań wskazują, że szkodliwe jest zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże pobudzenie układu endokannabinoidowego. Najbardziej aktywny jest on u młodych myszy (i ludzi), dlatego dodatkowy THC może go nadmiernie pobudzić. Natomiast w przypadku starszych myszy działanie układu słabnie, toteż dodatkowy THC może przywrócić jego optymalny poziom.

Również badania Davida Nutta z Imperial College w Londynie wskazują, że wytwarzane przez organizm kannabinoidy mogą korzystnie wpływać na mózg, a stosowanie THC chroni alkoholików przed uszkodzeniami mózgu spowodowanymi alkoholem.

Zespół Zimmera planuje teraz przeprowadzenie badań na ludziach, aby ustalić, czy osoby starsze mogą czerpać korzyści z przyjmowania niskich dawek THC, a jeśli tak, to od jakiego wieku jest to korzystne (badania nad mózgiem myszy trudno "przeliczyć" na wiek ludzkiego mózgu). Aby móc precyzyjnie ustalić dawkę, naukowcy użyją oczyszczonego THC, a nie skrętów. THC można aplikować na przykład doustnie, w postaci sprayu. (PAP)

pmw/ zan/

Data publikacji: 11.05.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON