Data dodania: 19.05.2017

Raport „Udary mózgu: skala problemu"

Analiza raportu „Udary mózgu: skala problemu" wskazuje uderzające dysproporcje praktycznie w każdym aspekcie opieki nad pacjentami dotkniętymi udarem w poszczególnych państwach europejskich, zarówno pomiędzy krajami jak i wewnątrz nich. Ponadto, właściwie w żadnym z ujętych w dokumencie krajów nie istnieje kompleksowe wsparcie pacjenta po udarze.

11 maja 2017 r. na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli, organizacja Stroke Alliance for Europe (SAFE) zaprezentowała długo oczekiwany, kompleksowy przegląd ścieżki opieki nad pacjentami z udarem mózgu w krajach europejskich. Prezes SAFE - Jon Barrick oraz prezes European Stroke Organisation - Valeria Caso, wspólnie przedstawili euro deputowanym kluczowe wnioski z raportu przeprowadzonego przez King's College równolegle w 35. krajach Europy.

- Mimo, że w Europie w ciągu ostatnich 20 lat liczba zgonów spowodowanych udarem mózgu zmniejszyła się, wciąż pozostaje on katastrofą humanitarną, ponieważ im więcej osób go przeżywa, tym więcej pozostaje w stanie niepełnosprawnym. W ciągu najbliższych 20 lat ze względu na starzenie się populacji prognozujemy dramatyczny wzrost tego problemu. Decydenci w Europie powinni znaleźć lepsze sposoby walki z udarem i ułatwić Życie osobom, które go przeżyły oraz ich rodzinom – zaapelował Barrick.

Według prognoz zaprezentowanych w Raporcie pomiędzy rokiem 2015 a 2035 możemy spodziewać się aż 34 proc. wzrostu całościowej liczby udarów w Unii Europejskiej - z 613 148 w 2015 r. do 819 771 w 2035 r.

- Po udarze kluczowe znaczenie mają odpowiednia kompleksowa opieka, w tym specjalistyczna rehabilitacja. Wierzymy, że nasze działania edukacyjno -informacyjne mogą realnie przełożyć się na zmniejszenie liczby chorych dotkniętych udarem mózgu oraz na ograniczenie bezpośrednich i pośrednich skutków jakie niesie ze sobą ta choroba - dodaje Adam Siger.

W Polsce prowadzone są liczne działania o charakterze edukacyjnym w zakresie promowania wiedzy na temat udaru mózgu i jego profilaktyki. Już wkrótce, jeszcze w maju br., w ramach społecznej kampanii edukacyjnej Stop Udarom w specjalnych mobilnych miasteczkach profilaktyki udarowej będzie można dowiedzieć się jakie są czynniki ryzyka udaru mózgu, jak rozpoznawać jego objawy, a także wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Więcej informacji na temat raportu „Udary mózgu: skala problemu / Burden of Stroke Report" dostępnych jest na stronie www.strokeeurope.eu oraz www.safestroke.eu.

pr

Data publikacji: 19.05.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON