Data dodania: 23.05.2017

Integracyjny plac zabaw przy szpitalu dzięki akcji charytatywnej

Nowoczesny integracyjny plac zabaw powstaje przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach - jednym z największych szpitali pediatrycznych w Polsce. Inwestycję sfinansowano dzięki ubiegłorocznej akcji charytatywnej.

1 czerwca zeszłego roku fani w ciągu 24 godzin wydali w internetowym sklepie ReZigiusza ok. 326 tys. zł. Youtuber wszystkie pieniądze przekazał właśnie na budowę integracyjnego placu zabaw przy GCZD. - Cieszę się, że tak wielu ludzi zdecydowało się podzielić z innymi swoją radością i pozytywną energią. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak wielka moc drzemie w internecie – mówił zaraz po akcji ReZigiusz.

Jak informuje szpital, budowa nowego placu zabaw przy GCZD jest już na półmetku. Większość urządzeń została już zamontowana. Obecnie trwają prace nad podłożem, wkrótce rozpocznie się też budowa nowego ogrodzenia. Stojące wcześniej w tym miejscu huśtawki i inne urządzenia nie trafiły na złom. Po odnowieniu zostaną zamontowane w szpitalnym patio, gdzie również będą mogli korzystać z nich mali pacjenci.

Zmodernizowany plac zabaw będzie miał powierzchnię ok. 660 m kwadratowych. Z kilkunastu urządzeń będą mogły korzystać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i te z ograniczoną sprawnością. Specjalnie dla nich na placu znajdą się m. in. urządzenie integracyjne z podjazdami dla wózków inwalidzkich, zjeżdżalniami i drabinkami, stolik sensoryczny, platforma do balansowania oraz karuzela i huśtawka, z których będą mogły korzystać dzieci na wózkach.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmniejszych pacjentów, dla których przygotowano kiwaki i bezpieczne huśtawki. Dzieci będą też mogły rysować na tablicy i spróbować swoich sił jako muzycy, bawiąc się zestawem muzycznym, który również znajdzie się na placu zabaw.

Jak podkreśla dr Tomasz Łosień z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej GCZD, zabawa na rehabilitacyjnym placu zabaw to uzupełnienie i przedłużenie terapii prowadzonej w szpitalu.

- Nasi podopieczni będą mogli tu w praktyce zastosować i wykorzystać wszystko to, co zdobyli podczas kompleksowej terapii neurorozwojowej, neurologicznej, psychologicznej, logopedycznej oraz terapii zajęciowej. Plac ten ma za zadanie pobudzić w formie zabawowej małą i dużą motorykę, a także zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Korzystnie wpływa też na wydolność fizyczną naszych pacjentów – powiedział Łosień.

Uroczyste otwarcie placu zabaw z udziałem ReZigiusza odbędzie się w czerwcu. Wcześniej inwestycja przejdzie niezbędne odbiory techniczne.

Rocznie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów w oddziałach szpitalnych, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. (PAP Life)

lun/ jbr/

Data publikacji: 23.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.