Data dodania: 29.05.2017

Tysiące luk w oprogramowaniu rozruszników serca

Rozruszniki serca, pompy insulinowe i inne urządzenia medyczne mają w oprogramowaniu luki umożliwiające atak hakerski - wynika z dwóch niezależnych badań cytowanych przez BBC News.

Billy Rios i dr Jonathan Butts z zajmującej się bezpieczeństwem firmy Whitescope, autorzy badań dotyczących wyłącznie rozruszników serca i towarzyszących im urządzeń pomocniczych, znaleźli w kodzie tych implantowanych pacjentom urządzeń ponad 8000 luk. Żaden rozrusznik nie był chroniony nawet najprostszym loginem i hasłem, ani nie sprawdzał, czy został podłączony do oryginalnego urządzenia programującego.

Rozruszniki wszczepia się co roku setkom tysięcy ludzi na całym świecie (w USA 100 000 rocznie).

Jak zaznacza Rios, wprowadzenie skutecznych zabezpieczeń utrudniają małe wymiary i niska moc obliczeniowa implantów. Swoje spostrzeżenia i wnioski autorzy przedstawili US Department of Homeland Security, który nadzoruje firmy wytwarzające urządzenia medyczne.

Drugie badanie (dr Larry Ponemon i firma Synopsys), które objęło także inne urządzenia wykazało, że tylko 17 proc. producentów podjęło kroki, aby zabezpieczyć urządzenia medyczne przed wrogimi działaniami, a 49 proc. producentów nie stosuje się do zaleceń US Food and Drug Administration dotyczących bezpieczeństwa urządzeń medycznych.

Tylko 9 proc. producentów urządzeń i 5 proc. organizacji medycznych sprawdza sprzęt co roku pod względem bezpieczeństwa. Przyczyniają się do tego zarówno błędy w kodzie komputerowym, jak i brak wiedzy o tworzeniu bezpiecznego kodu oraz presja czasu.

Oba raporty ukazały się niedługo po majowych atakach hakerskich, które dotknęły ponad 60 organizacji medycznych w Wielkiej Brytanii. Szkody wyrządził zwłaszcza "robak" WannaCry. W przypadku urządzeń medycznych ich sprawność może decydować o życiu i śmierci. (PAP)

pmw/ agt/

Data publikacji: 29.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.