Data dodania: 16.06.2017

Integracyjny Plac Zdrowia i Zabawy

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach został otwarty 14 czerwca Integracyjny Plac Zdrowia i Zabawy. Plac ma powierzchnię ok. 660 m kw. Z kilkunastu urządzeń mogą korzystać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i te z ograniczoną sprawnością.

Specjalnie dla nich na placu znajdują się m.in. urządzenie integracyjne z podjazdami dla wózków inwalidzkich, zjeżdżalniami i drabinkami, stolik sensoryczny, platforma do balansowania oraz karuzela i huśtawka dla dzieci na wózkach.

Na placu są też atrakcje dla najmniejszych pacjentów, dla których przygotowano kiwaki i bezpieczne huśtawki. Dzieci mogą też rysować na tablicy i próbować swoich sił jako muzycy, bawiąc się zestawem muzycznym, który również znalazł się na placu. Cały teren jest ogrodzony, ma też nową, bezpieczną nawierzchnię. Wykonawcą inwestycji była chorzowska firma Saternus Distribution.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach jest nowoczesnym szpitalem, który rocznie przyjmuje około 17 tys. pacjentów w oddziałach szpitalnych, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Biorąc pod uwagę, że plac zabaw będzie służył dzieciom przez długie lata, łatwo policzyć, że dzięki wspólnej pracy uszczęśliwionych będzie wiele tysięcy, a może nawet miliony pacjentów.

Inwestycja została w całości sfinansowana z pieniędzy zebranych przez youtubera ReZigiusza podczas internetowej akcji ReZimy Dobrem. 1 czerwca 2016 roku fani w ciągu 24 godzin wydali w internetowym sklepie ReZigiusza 326 847,64 zł. Youtuber Remigiusz Wierzgoń z Wodzisławia Śl. wszystkie pieniądze przekazał właśnie na budowę integracyjnego placu zabaw przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

- Te pieniądze przeznaczyłem dla dzieciaków, bo to one mnie oglądają, słuchają. Dlaczego nie wykorzystać trampoliny" i zrobić coś dla nich? Stąd wcześniej wspierałem jastrzębski szpital rehabilitacyjny – tam kupiliśmy maszynę rehabilitacyjną do skoliozy, tym razem chcemy trafić do tych jeszcze młodszych dzieciaków i do szerszego grona pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Te dzieci często nie są w stanie bawić się na normalnym placu zabaw, a tutaj mogą korzystać także dzieci na wózkach- powiedział ReZigiusz.

W szpitalu wizycie Reziego towarzyszyły tłumy jego wielbicieli, od kilkuletnich po całkiem dorosłych. Z jednego z oddziałów oddaliło się dwóch małoletnich pacjentów, aby spotkać się ze swoim idolem i dostać autograf, zrobić sobie z nim selfi czy nagrać filmik na snapczata czy facebooka.

Dyrektor GCZD Marian Kreis: - Powstanie tego placu jest bardzo ważne dla dzieci. Mają gdzie się pobawić, gdzie odetchnąć, ale także mogą się rehabilitować na świeżym powietrzu. Ważne jest też dla szpitala, który ma za zadanie leczyć dzieci w jak najlepszy sposób, a więc też taki aby nie myślały cały czas o chorobie i leczeniu, a le także się bawiły. To również pomaga w leczeniu.

- Generalnie idea była taka, żeby można było integrować na tym placu dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne. Przybory i przyrządy które się tu znajdują są przystosowane stricte dla dzieci niepełnosprawnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dzieciaki z zewnątrz, spoza szpitala też mogły się na tym placu bawić - wyjaśniał dr Tomasz Łosień z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej GCZG. - Na placu są karuzele i huśtawki, na które można wjeżdżać wózkami, są platformy, na które dzieciaki mogą chodzić, ćwiczyć równowagę. Cały ten plac zabaw jest przygotowany jako kontynuacja tego, co dzieje się u nas na oddziale rehabilitacji. Tam są żmudne, nudne ćwiczenia i to co dzieciaki tam zyskają, mogą później wykorzystać w praktyce w zabawie, w tym co tak naprawdę najbardziej lubią. Plac zabaw jest przygotowany aby ćwiczyć propriocepcję, czyli czucie głębokie, czucie własnego ciała, żeby ćwiczyć równowagę. Są też ćwiczenia zręcznościowe czyli ćwiczenia tak zwanej motoryki małej: tablice z grą w kółko i krzyżyk, tablice do rysowania, stoliki sensoryczne z różnymi fakturami materiału, tablice z labiryntami, czy grami zręcznościowymi, które poprawią małą motorykę, zmysł wzroku oraz dotyku. Wszystkie zabawki, wszystkie przybory i przyrządy są atestowane, a więc w pełni bezpieczne -.zapewniał dr Łosień.

Zabawa na integracyjnym placu zabaw będzie wspaniałym uzupełnieniem i przedłużeniem terapii prowadzonej przez zespół terapeutyczny Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, którego pacjentami są dzieci z porażeniem mózgowym, przepuklinami oponowo-rdzeniowymi, po urazach czaszkowo-mózgowych, udarach mózgu, z chorobami metabolicznymi i genetycznymi, dającymi objawy neurologiczne. Tory przeszkód, ściany wspinaczkowe dostosowane dla dzieci niepełnosprawnych, pomogą im usprawnić w formie zabawowej reakcje równoważne, poprawią siłę, wytrzymałość, koordynację mięśniowo-nerwową, a przez t o koordynację ruchową.

ReZigiusz: - Wszyscy przekonaliśmy się jak wielka jest moc internetu. Mając na uwadze wielki sukces zeszłorocznej i tegorocznej akcji charytatywnej ja i moja ekipa planujemy przebijać ich wyniki co roku, aby pomóc i uszczęśliwić jak najwięcej dzieciaków!

Zobacz galerię...
Ewa Maj
Data publikacji: 16.06.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.