Data dodania: 12.06.2017

Programiści dla niepełnosprawnych

Jednocześnie w dwóch miastach - w Krakowie i Gdańsku - 9 i 10 czerwca odbył się hackathon – maraton programistyczny o nazwie "Travel to the Cloud".

Prawie 80 osób w kilkunastu grupach przez 24 godziny opracowywało rozwiązanie technologiczne, które pomoże osobom z niepełnosprawnością w podróżowaniu. Udział wzięli zarówno profesjonaliści jaki i amatorzy.

Zwycięzcami maratonu została drużyna rywalizująca w Krakowie, która przygotowała projekt aplikacji dla niewidomych, która ma pomagać w poruszaniu się komunikacją miejską, np. streści aktualny rozkład jazdy i poinformuje o najbliższym przyjeździe pojazdu wybranej linii. Zwycięska drużyna otrzymała 10 tys. zł.

Drugie miejsca – aż trzy ex aequo - przypadły drużynom rywalizującym w Gdańsku. Zespoły te przygotowały rozwiązania ułatwiające znalezienie wolontariusza pełniącego rolę asystenta lotniskowego, stworzyły projekt sieci beaconów, czyli małych nadajników sygnału radiowego, które poprzez smarfony prowadziłyby po najważniejszych punktach danego obiektu.

Kolejne rozwiązanie pod nazwą „JakPełnosprawny" filtruje obiekty według stopnia ich przystosowania do obsługi osób niepełnosprawnych. Każdy z członków zespołów, które zajęły drugie miejsce, otrzymał voucher podróżny o wartości 800 zł.

kat

Data publikacji: 12.06.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON