Data dodania: 19.06.2017

Brokuły jako antidotum na cukrzycę

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji pracują nad nowym lekiem na cukrzycę zawierający sulforafan. Jest to związek chemiczny, który występuje w brokułach.

W ramach eksperymentu 97 osobom chorym na cukrzycę typu II przez trzy miesiące codziennie podawano skoncentrowany sulforafan (stężenie w zastosowanym preparacie było około 100 razy większe niż w brokułach - dzienna dawka odpowiadała 5 kilogramom tego warzywa) - lub placebo. W porównaniu z placebo poziom glukozy po sulforafanie spadł o 10 proc.

Jednocześnie chorzy przyjmowali metforminę, powszechnie stosowany lek, który ma obniżyć poziom glukozy. Działania metforminy i sulforafanu są odmienne i u osób, które nie mają przeciwwskazań do przyjmowania metforminy przyjmowanie obu leków jednocześnie mogłoby być skuteczniejsze niż tylko jednego z nich.

Ale to kwestia przyszłości, gdyż nie wiadomo czy sulforafan trafi do powszechnego stosowania, jeśli tak, to konieczne jeszcze będą badania kliniczne.
kat
Data publikacji: 19.06.2017 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.