Data dodania: 27.06.2017

Sztuczna tęczówka z Finlandii

Fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Tampere skonstruowali sztuczną tęczówkę, którą będzie można wszczepić ludziom lub wykorzystać w kamerach i robotach.

Jest ona zbudowana z ciekłokrystalicznego elastomeru w kształcie dysku. Konstruktor twierdzi, że w porównaniu do wcześniej stosowanych sztucznych tęczówek samodzielnie rozszerza się i zwęża w zależności od ilości padającego na nią światła.

Na obecnym etapie prac sztuczna tęczówka zbyt wolno reaguje na światło; by można ją wszczepić ludziom, trwają prace aby odbywało się to w ułamku sekundy tak jak przy biologicznej tęczówce, która zawiera dwa układy włókienek mięśniowych, działających jak przysłona i wraz ze źrenicą regulujących dopływ światła do wnętrza oka.

Układ ten chroni oko przed nadmiernym światłem. W ciemnościach źrenica się rozszerza, co zwiększa dopływ światła i poprawia widzenie. W dzień lub pod wpływem światła działa ona odwrotnie, by chronić oko.
kat
Data publikacji: 27.06.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.