Data dodania: 28.06.2017

Postęp w leczeniu chorób hematoonkologicznych

27 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. „Kamienie milowe polskiej hematologii".

Na konferencji zaprezentowano książkę pt. „Pozytywista do szpiku kości", której bohaterem jest prof. Wiesław W. Jędrzejczak wybitny specjalista w dziedzinie hematologii.

Profesor wraz z zespołem po raz pierwszy w Polsce przeprowadził w 1984 r. udany przeszczep szpiku kostnego, rok później przeprowadzono również pionierski w Polsce przeszczep szpiku autologicznego, czyli przy użyciu komórek chorego.

Jak podkreśla prof. Jędrzejczak w hematologii nastąpił znaczny postęp zarówno w diagnostyce i terapii. Oczywiście ciągle stosuje się metodę, która ma prawie 120 lat czyli badanie OB (odczyn Biernackiego), ale w ciągu ostatnich 7 lat w Unii Europejskiej zarejestrowano aż 21 nowych leków do leczenia 35 schorzeń krwi. Jak podkreśla dr Jakub Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie, w całej onkologii, w leczeniu nowotworów litych, nie ma takiego postępu jak w terapii chorób hematoonkologicznych.

Niestety problemem jest wysoka cena leków stosowanych w hematologii. Cześć z nich jest refundowana przez NFZ. Największym jednak wyzwaniem przed jakim stoi hematologia, ale pewnie nie tylko, jest niewystarczająca liczba specjalistów wobec szybko wzrastającej liczby pacjentów.

Pacjenci, którzy chorują na nowotwory krwi to głównie osoby starsze, po 65 roku, które mają również inne schorzenia, wymagają więc kompleksowego leczenia. A terminy przyjęć na oddziały hematologiczne są coraz bardziej odległe.
kat
Data publikacji: 28.06.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.