Data dodania: 23.06.2017

Dzień Raka Nerki

22 czerwca po raz pierwszy w Polsce był obchodzony, pod hasłem „Pytania i odpowiedzi", Międzynarodowy Dzień Raka Nerki.

Mimo że rak nerki jest siódmym najczęściej występującym nowotworem, w Polsce co roku wykrywa się go u 4,5 tys. osób, to wiedza o nim jest zbyt niska.

Wykrycie raka nerki następuje zbyt późno, ponieważ w początkowym stadium nie daje on żadnych objawów. Wraz z rozwojem choroby chorzy miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, mają silne bóle brzucha, anemię. W zaawansowanym stadium pojawiają się bóle w okolicy lędźwiowej i krwiomocz, wyczuwalny guz w brzuchu.

Większość przypadków nowotworu nerki jest wykrywanych w trakcie badań USG jamy brzusznej. Badanie to nie jest uznawane za badanie przesiewowe w wykrywaniu raka nerki, ale jest bardzo skuteczne. Wcześnie wykryty nowotwór - nie wykraczający poza nerkę – daje wysokie szanse na skuteczne leczenie.

Na raka nerki najbardziej narażone są osoby palące papierosy, spożywające leki przeciwbólowe, otyłe, mające nadciśnienie tętnicze i cukrzycę.
kat
Data publikacji: 23.06.2017 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.