Data dodania: 04.07.2017

Plaże dla każdego

„My się starzejemy, a nasze postulaty wciąż są młode" – powiedział kiedyś Hubert Modrzejewski, wybitny znawca i działacz środowiska niepełnosprawnych w Polsce. Przeminęły dekady a my wciąż powtarzamy te słowa...
Walka o zniwelowanie barier architektonicznych uniemożliwiających osobom z różnymi dysfunkcjami korzystanie z dóbr kultury, nauki, pracy i różnych form wypoczynku trwa w najlepsze...

- Oczekujemy, że wejścia na plażę będą dostępne nie tylko dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale też będą miały one oznaczenia fakturowe dla osób niewidzących. Myślimy o tym, aby w internecie pojawiły się dokładne informacje z podanymi numerami zejść na plaże, które są przystosowane dla osób niepełnoprawnych, a także aby uruchomiona była komunikacja, dzięki której każdy może dostać się nad morze i odpocząć – powiedziała fotografka i aktywistka Sylwia Nikko-Biernacka, organizatorka pieszego rajdu nad Bałtykiem pod hasłem „440 km po zmianę". 3 lipca ze Świnoujścia razem z nią wyruszyły ambasadorki tego projektu – kobiety z niepełnosprawnością ruchową. Przez dwadzieścia dni ekipa pokona wybrzeże, sprawdzając dostępność infrastruktury przy plażach dla osób z niepełnosprawnościami, starszych i z dziećmi w wózkach.

- Mamy marzenie, aby w każdej miejscowości lub gminie w Polsce było choć jedno dostępne zejście na plażę. Takie, które jest wygodne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, ale też dla ludzi starszych czy opiekunów z małymi dziećmi – podkreśliła Nikko-Biernacka. Chociaż obowiązują w Polsce przepisy prawa budowlanego to wiele zejść na plażę nie tylko, że ich nie respektuje ale wręcz są niebezpieczne.

Zakończenie 20-dniowej akcji zaplanowano na 24 lipca w Piaskach. Jej finał zaś będzie we wrześniu podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Fotografie ambasadorek projektu na plaży podczas wypoczynku zostaną zaprezentowane na wystawie pod hasłem: „Części wspólne, znajdź podobieństwa".

Słuszna idea, piękne przesłanie: każdy ma prawo wypoczywać nad (polskim) morzem, bez względu na swoje ograniczenia i niepełnosprawności, bo przecież „dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba".

Dobrze, że za ideą idą praktyczne wskazówki. Rajd nad Bałtykiem ma jednak za zadanie nie tylko wskazać problemy z dostępnością plaż dla osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami wybranych gmin nadmorskich, stworzyć rekomendacje architektoniczne do planów zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do morza.

Dodatkowym, wymiernym bonusem tej akcji jest fakt, że sponsor projektu przekazał wsparcie finansowe na wymianę części protezy dla niepełnosprawnej ruchowo od 3 roku życia Katarzyny Bieniek.

IKa

Data publikacji: 04.07.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.