Data dodania: 24.08.2017

30 lat Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Pierwszy Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i ukazał się w 1987 r. Rekomenduje on 12 sposobów zmiany stylu życia, przestrzeganie których zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory.

Na pierwszym miejscu wymieniane jest palenie tytoniu, które niezmiennie uznawane jest za główną przyczynę chorób nowotworowych, głównie raka płuca. Dla zdrowia niekorzystne jest zarówno palenie papierosów, fajki, żucie tytoniu, jak i bierne palenie.
Dlatego na drugiej pozycji kodeksu znalazła się potrzeba stworzenia w domu, miejscu pracy strefy wolnej od dymu tytoniowego.

Kodeks na trzecim miejscu wymienia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Specjaliści ostrzegają, że im wcześniej pojawią się nadwaga oraz otyłość - i trwają one dłużej, tym większe jest ryzyko zachorowania na nowotwory, ponieważ w organizmie więcej jest czynników prozapalnych i hormonów oraz substancji sprzyjających powstawaniu komórek nowotworowych.

Na czwartym i piątym miejscu w Kodeksie wymieniana jest aktywność fizyczna oraz odpowiednią dietę opartą głównie na spożywaniu produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Ograniczyć natomiast należy spożycie cukru, tłuszczów, napojów słodzonych i przetworzonego mięsa. Kolejna pozycja zaleca unikanie alkoholu w każdej postaci lub przynajmniej ograniczenie jego spożycia.

Unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, ochrona przed słońcem, rezygnacja z solarium to następny krok w przeciwdziałaniu nowotworom.
Należy również chronić się przed promieniowaniem ultrafioletowym i wysokim stężeniem radu.
Kolejne zalecenie dotyczy kobiet, które powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Natomiast należy ograniczyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.
Punkt jedenasty wskazuje na znaczenie szczepień ochronnych – przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków); wirusowi brodawczaka ludzkiego (dotyczy dziewcząt) – przeciwdziałaniu powstawaniu nowotworów.

Ostatnim czynnikiem walki z nowotworem są badania przesiewowe: kolonoskopia mammografia oraz cytologia.
kat
Data publikacji: 24.08.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.