Data dodania: 15.09.2017

Brytyjski naukowiec: cukrzycę typu 2 można cofnąć

Brytyjski naukowiec twierdzi, że przyczyną cukrzycy typu 2 jest tłuszcz w wątrobie i trzustce. Według niego, przy pomocy zmiany diety, można powrócić do zdrowia nawet przy trwającej 10 lat chorobie.

Prof. Roy Taylor z Newcastle University zapowiedział prezentację rewolucyjnych wyników na temat cukrzycy w trakcie konferencji European Association For The Study Of Diabetes (EASD 2017) w Lizbonie. Swoje tezy badacz popiera prowadzonymi przez prawie przez 40 lat eksperymentami.

- Myślę, że praca ta ma największe znaczenie dla samych pacjentów - mówi prof. Taylor. - Wielu z nich opisało mi, jak podjęcie niskokalorycznej diety było dla nich jedyną opcją uniknięcia, co jak sądzili – lub jak ktoś im powiedział – nieuniknionej, coraz większej zależności od leków i pogorszenia zdrowia z powodu cukrzycy. Badając podstawowe mechanizmy, mogliśmy pokazać prostotę cukrzycy typu 2 - opowiada naukowiec.

Według uzyskanych przez niego wyników przyczyna schorzenia jest prosta – powoduje je nadmiar tłuszczu w wątrobie i trzustce. Wątroba zaczyna wtedy słabiej reagować na insulinę i wytwarza więcej glukozy oraz zwiększa transport tłuszczu do pozostałych tkanek. W tym czasie tłuszcz w trzustce sprawia, że komórki produkujące insulinę przestają prawidłowo działać.

Testy laboratoryjne dokładnie wykazały, co się dzieje na poziomie komórkowym. Otóż produkujące insulinę komórki trzustki pod wpływem tłuszczu przechodzą w "tryb przetrwania" - żyją, ale nie produkują potrzebnego organizmowi hormonu.

Kolejne badania potwierdzały ten mechanizm. Jedno z nich pokazało, że już po 7 dniach od wprowadzenia przez chorych diety o silnie zmniejszonej liczbie kalorii ilość tłuszczu w wątrobie znacznie spadała, a poziom glukozy mierzonej na czczo wracał do normy. Po 8 tygodniach natomiast spadała ilość tłuszczu w trzustce, a produkcja insuliny stabilizowała się na normalnym poziomie, podobnie jak poziom glukozy.

Inny projekt przyniósł następne powody do optymizmu. Badacze pokazali, że u większości osób choroba może się cofnąć nawet, jeśli trwała przez 10 lat oraz że normalny metabolizm utrzymuje się przez długi czas, pod warunkiem, że nie dojdzie do zwiększenia wagi.

Badacze twierdzą, że jak dotąd jedynym sposobem na uzyskanie naturalnego powrotu do zdrowia jest odpowiednie odżywianie. Ich zdaniem nie powinno to jednak stanowić większego problemu.

- Co może zaskakiwać, dieta opracowana na potrzeby eksperymentów była lubiana przez uczestników. U większości osób nie wiązała się z głodem czy zmęczeniem, ale gwałtownie powodowała poprawę samopoczucia - zauważa prof. Taylor.

Badacz ze swoim zespołem opracował dwuetapowy system. W pierwszej fazie stosowana jest niskokaloryczna dieta bez dodatkowych ćwiczeń fizycznych, aby obniżyć wagę. Potem następuje precyzyjnie zaplanowane przejście do fazy drugiej – długofalowego utrzymania prawidłowej masy ciała przez umiarkowane ograniczenie kalorii ze zwiększeniem codziennej aktywności fizycznej.

Autorzy tego systemu podają, że kiedy opublikowali szczegóły na swojej stronie, metoda zaczęła być stosowana w warunkach klinicznych i zmotywowane osoby zdołały uwolnić się od cukrzycy i utrzymać normalny poziom glukozy przez kolejne lata. Obecnie trwa kolejne badanie pod kątem możliwości wprowadzenia tej metody do praktyki lekarzy pierwszego kontaktu. (PAP)

mat/ zan/

Data publikacji: 15.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.