Data dodania: 25.09.2017

Katowice: badania i konsultacje w Dniu Serca

Choroby sercowo-naczyniowe to jedna z głównych przyczyn umieralności Polaków. Podstawowe badania można było przeprowadzić bezpłatnie w niedzielę 24 września w Katowicach w ramach centralnych obchodów Światowego Dnia Serca przed Spodkiem w Katowicach.

Tradycją lat ubiegłych ostatnia niedziela września jest Dniem Serca. W Katowicach odbywały się bezpłatne badania specjalistyczne, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, nauka zdrowego odżywiania, przygotowano też atrakcje dla dzieci i dużo aktywności fizycznej. Nie zabrakło występów artystycznych i dobrej muzyki.

Organizatorem Światowego Dni Serca w Katowicach było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne; miasto Katowice pełniło funkcję współgospodarza.

- Zaplanowaliśmy to wydarzenie jako festyn dla całych rodzin, przedstawicieli różnych pokoleń. Warto było skorzystać z tej możliwości, bo statystyki są bardzo niepokojące. Tymczasem najważniejsze czynniki ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych są modyfikowalne, zależą od nas – powiedział PAP prof. Zbigniew Gąsior z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca, niewydolność serca, udar mózgu, są przyczyną jednej czwartej zgonów Polaków w wieku produkcyjnym. Jak zaznaczył prof. Gąsior, już 22 proc. Polaków cierpi na otyłość, a 5 proc. na cukrzycę. Przytoczył wyniki badań, z których wynika, że aż 30 proc. osób, które po incydencie sercowym rzuciły palenie, wraca potem do nałogu. To wszystko powoduje, że Polska notuje wciąż gorsze współczynniki umieralności przedwczesnej (osób poniżej 65. roku życia) z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

- To są wszystko zatrważające dane, które pokazują, że musimy mocno działać na rzecz zmiany świadomości – podkreślił prof. Gąsior. (PAP)

Anna Gumułka, oprac. sza
Data publikacji: 25.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.