Data dodania: 19.10.2017

Kości jak porcelana

Z okazji Światowego Dnia Osteoporozy, przypadającego 20 października, przypominamy jak można uniknąć złamania kości z tego powodu. Najpierw trzeba odpowiedzieć na kilka pytań.

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się pogorszeniem jakości kości. Jej nazwa oznacza „porowatą kość". Jest to przewlekłe, upośledzające schorzenie, dotykające przede wszystkim kobiet po menopauzie, które sprawia, że kości stają się kruche jak porcelana. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem złamań – ważną przyczyną niepełnosprawności, zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku.
Życiowe ryzyko złamania kości z powodu osteoporozy u kobiet wynosi aż 46,6 proc.!
Osteoporoza jest chorobą, która przez długi czas pozostaje utajona (nie wywołuje objawów). Pierwszym zewnętrznym objawem możliwego występowania osteoporozy jest zmniejszenie wzrostu o 3 cm lub więcej. Ważne jest więc regularne mierzenie wzrostu po skończeniu 50. roku życia.. Osteoporoza jest bezbolesna. Ból pojawia się dopiero w momencie złamania i często właśnie w ten sposób pacjent dowiaduje się o schorzeniu. Złamania najczęściej występują w następujących miejscach:
-  kręgosłup,
-  bliższy koniec kości udowej (tzw. szyjka kości udowej)
-  nadgarstki.
I z reguły są powodowane banalnym urazem, który zdrowych kości by nie uszkodził.

Złamań z powodu osteoporozy można by uniknąć dzięki uprzedniemu wykryciu choroby i jej skutecznemu leczeniu. W 2010 r w Polsce było 2 mln chorych na osteoporozę a tylko 10 proc. było z tego powodu leczonych, duża część osób chorych doznała złamań. Konsekwencje złamań osteoporotycznych są groźne i niedoceniane. Zwłaszcza w wieku podeszłym stanowią poważną przyczynę niesprawności, niepełnosprawności a nawet śmierci. Największym problemem jest brak społecznej świadomości zagrożenia i upowszechnienia medycznych standardów postępowania.

Helena Norowicz, ambasadorka idei 75plus sprawność i samodzielność namawia kobiety do samodzielnej oceny ryzyka osteoporozy i złamań kości z tego powodu. Zadanie to ułatwi odpowiedź na poniższe pytania, wzorowane na testach szwajcarskiej International Osteoporosis Foundation oraz francuskiej organizacji AFLAR (Association Française de Lutte Antirhumatismale):

- To jest naprawdę banalne. Na świecie od lat funkcjonują testy ryzyka osteoporozy do samodzielnego wykorzystania. Ja też go wypełniłam i okazało się, że jestem zagrożona tym ryzykiem. Poszłam do lekarza i zrobiłam badanie diagnostyczne. Ujawniło, że mam nieco obniżoną gęstość kości. Leczę się i mniej boję się utraty samodzielności. Drogie Panie zadbajcie o siebie, to tylko kilka pytań w ważnej sprawie, przekonuje Helena Norowicz, 83-letnia, ciągle aktywna zawodowo aktorka i modelka.

1. Czy masz powyżej 50 lat ?
2. Czy pijesz więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie ?
3. Czy palisz tytoń ?
4. Czy masz szczupłą sylwetkę, a Twój wskaźnik masy ciała (BMI) jest poniżej 19?
5. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przyjmować doustnie kortykosteroidy przez dłużej niż trzy kolejne miesiące?
6. Czy cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów?
7. Czy któreś z Twoich rodziców w przeszłości doznało złamania w obrębie kręgosłupa, złamania biodra lub miało bardzo przygarbione plecy ?
8. Czy kiedykolwiek wystąpiło u Ciebie złamanie nadgarstka lub kości udowej w wyniku niewielkiego uderzenia?
9. Czy Twój wzrost zmniejszył się o ponad 3 cm?
Wszystkie powyższe pytania dotyczą czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy i jej skutków. Odpowiedzi na „tak" nie muszą oznaczać występowania osteoporozy. Jednak w razie nawet jednej odpowiedzi twierdzącej, przy wieku ponad 50 lat, należy zgłosić sie do lekarza pierwszego kontaktu i w celu rozważenia diagnostyki osteoporozy i podjęcia kroków zaradczych.

pr
Data publikacji: 19.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.