Data dodania: 21.10.2017

Żeby Ewa żyła w Raju

"Żeby Ewa żyła w Raju" - to tytuł pierwszej aukcji charytatywnej na rzecz edukacji, rehabilitacji i pomocy materialnej potrzebujących dzieci polskich artystów. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Krystyna Zbylut, warszawska marszandka sztuki współczesnej.

- To był impuls. Latem syn naszego kolegi malarza uległ wypadkowi wracając do domu. Stracił stopę. To młody chłopak, który bardzo przeżywa swoje kalectwo. Trzeba pomóc im w uzbieraniu pieniędzy na protezę, która jak wiadomo, jest droga - powiedziała PAP Life Krystyna Zbylut. - Nie stać ich na to. Sami nie poproszą, więc postanowiłam zrobić coś dobrego dla dzieci z naszego środowiska. Potrzebujących jest wielu.

Zbylut współpracując z polskimi artystami, postanowiła namówić ich na aukcję. Okazało się, że ludzi o otwartych sercach jest wielu. - To wyjątkowa okazja do kupienia pięknych i unikatowych dzieł sztuki: obrazów, rzeźb, grafik i fotografii w niebywale atrakcyjnej cenie – przekonuje pomysłodawczyni i dodaje, że są to prace artystów, którzy niewątpliwie przejdą do historii polskiej sztuki.

Na aukcji będzie możliwość wylicytowania między innymi dzieło Bogusława Lustyka, światowej sławy malarza czy obraz Zbigniewa Nowosadzkiego, który od wielu lat swoją twórczością zachwyca w kraju i za granicą; obraz Stanisława Mazusia przedstawiający grusze w misce - piękne wspomnienie polskiej złotej jesieni; prace Marii Dziopak, które znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach czy grafikę Janusza Golika, polskiego artysty, która była prezentowana w uznanych muzeach Europy. Do licytacji stanie również obraz Anny Trochim, polskiej malarki która zachwyca lubujących się w malarstwie abstrakcji geometrycznej. A Królowa Holandii Beatrix jest stałą kolekcjonerką jej prac.

Wśród prac pasjonaci polskiego malarstwa będą mogli wylicytować płótno Czesława Romanowskiego, którego prace można było kupić tylko w Galerii Zapiecek. - Nie można nie wspomnieć obrazów Jolanty Caban – dodaje Krystyna Zbylut. - - Wybitnej osobowości, która jako pierwsza w swojej twórczości podniosła przedmioty codziennego użytku jak garnki czy torebki do rangi dzieła sztuki.

W sumie na aukcji zostanie zaprezentowanych 40 obrazów.

Aukcja odbędzie się już w niedzielę, 22 października w Gmachu Warszawskiego Domu Technika NOT, o godz. 17.15. W niedzielę zaplanowano również koncert Marka i Marcina Szwarkopf oraz prelekcję na temat roli kobiety w sztuce i życiu. (PAP Life)

Małgorzata Suchocka
Data publikacji: 21.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.