Data dodania: 03.11.2017

Nanotechnologia do walki z bólem neuropatycznym

Naukowcy z Uniwersytetu w Sewilli (Hiszpania) opatentowali innowacyjny nanopreparat przeznaczony do łagodzenia przewlekłego bólu neuropatycznego.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie "Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine" (http://www.nanomedjournal.com/article/S1549-9634(17)30140-5/fulltext).

Ból neuropatyczny jest to przewlekły, oporny na leki stan bólowy, u podstaw którego leży nieprawidłowa odpowiedź komórek nerwowych (neuronów) np. w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego. Objawia się jako piekący, palący, przeszywający ból, któremu często towarzyszy uczucie zimna lub gorąca w kończynach lub drętwienie kończyn.

Ból neuropatyczny współwystępuje z niektórymi chorobami, np. cukrzycą, nowotworami, chorobami reumatologicznymi, boreliozą, AIDS. Może być też powodowany przyjmowaniem niektórych leków. Większość terapii przeciwbólowych w przypadku bólu neuropatycznego jest nieskuteczna.

Dr Lucía Martín Banderas i dr Mercedes Fernández Arévalo z Uniwersytetu w Sewilli wykorzystały nanotechnologię do stworzenia maleńkich kapsułek składających się z substancji czynnej i osłonki polimerowej. Substancją czynną, której użyły, były kanabinoidy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawia się bowiem coraz więcej badań mówiących o potencjalnie wysokiej skuteczności kanabinoidów w leczeniu różnych rodzajów bólu.

- Umieszczenie leku kanabinoidowego w nanokapsułkach zwiększa efekt terapeutyczny przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki - tłumaczą badaczki z Sewilli. - Ponadto składniki aktywne nie mogą przekraczać bariery krew-mózg, co eliminuje potencjalne działanie psychoaktywne leku.

Eksperymenty na szczurach wykazały, że uwalniany z nanokapsułek lek kannabinoidowy przynosi szybką i długotrwałą ulgę w bólu neuropatycznym - aż do 11 dni po doustnym podaniu pojedynczej dawki.

Zdaniem specjalistek, terapie oparte na nanotechnologii mogą przyczynić się do bardzo istotnego postępu w leczeniu bólu przewlekłego. Jak mówią, zaproponowany przez nie system okazał się skuteczniejszy niż wcześniej proponowane metody, takie jak wdychanie lub doustne przyjmowanie kanabinoidów. (PAP)

kap/ ekr/
Data publikacji: 03.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.