Data dodania: 18.12.2017

Błędna diagnoza schizofrenii i choroby dwubiegunowej

Wiele osób ze zdiagnozowaną schizofrenią lub zaburzeniem dwubiegunowym może w rzeczywistości cierpieć na autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnością przeciwciał przeciwko receptorom NMDA – twierdzą naukowcy ze Szpitala Houston Methodist w USA.

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnością przeciwciał przeciwko receptorom NMDA (ang. anti-NMDA receptor encephalitis) to choroba odkryta w 2007 roku, która daje podobne objawy do zaburzeń psychicznych typu schizofrenia, czy choroba dwubiegunowa, ale w przeciwieństwie do nich jest całkowicie uleczalna.

- Podejrzewamy, że znaczna liczba osób ze zdiagnozowaną schizofrenią lub zaburzeniem dwubiegunowym może w rzeczywistości cierpieć na chorobę autoimmunologiczną, która wpływa na nieprawidłowe działanie receptorów mózgowych. Ludzie z tą chorobą mają możliwość całkowitego powrotu do zdrowia – potrzebują jedynie trafnej diagnozy i odpowiednio poprowadzonego leczenia – mówi neurobiolog dr Joseph Masdeu.

Niestety o mylną diagnozę bardzo łatwo, bo autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnością przeciwciał przeciwko receptorom NMDA powoduje zmniejszenie aktywności tych receptorów, co pociąga za sobą zmiany w sposobie myślenia, postrzegania rzeczywistości i podejmowania decyzji, a może nawet wywoływać halucynacje i paranoję.

W związku z tym badacze ze Szpitala Houston Methodist w Teksasie (USA) planują przeprowadzić badanie, w ramach którego pobiorą od ochotników – pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią, zaburzeniem dwubiegunowym lub zdrowych osób – próbki płynu mózgowo-rdzeniowego i przeanalizują je pod kątem obecności przeciwciał atakujących NMDA lub inne receptory. Jeśli stwierdzą jakieś nieprawidłowości w tym zakresie, zaproponują badanym nowe formy leczenia. Wyniki analiz wykorzystają z kolei do stworzenia bardziej czułych testów, co pomoże uniknąć ryzyka nieprawidłowej diagnozy w przyszłości.

Oryginalny artykuł na ten temat znajdziemy na stronie: http://www.houstonmethodist.org/newsroom/treatable-condition-could-be-mistaken-for-schizophrenia-or-bipolar-disorder/ (PAP)

ooo/ ekr/

Data publikacji: 18.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.