Data dodania: 27.12.2017

CardioBOX - na pomoc pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego

CardioBOX - bezprzewodowy kardiomonitor, który będzie zbierał podstawowe parametry życiowe i wysyłał dane do lekarza - to wynalazek studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ich ocenie, urządzenie usprawni życie pacjentów, pomoże w nagłych wypadkach.

Projekt "CardioBOX" jest realizowany na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB). To bezprzewodowy kardiomonitor wielkości dłoni pozwalający na ocenę podstawowych parametrów życiowych takich jak: zapis EKG, pomiar tętna, saturacji czy temperatury i ciśnienia krwi - powiedział PAP jeden z twórców Tomasz Charytoniuk. Dodał, że wynalazek usprawni życie osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zarówno seniorów, jak i dzieci. Będzie mógł znaleźć zastosowanie nie tylko na terenie szpitala, ale również codziennym życiu pacjenta np. w domu, czy w pracy.

Pomysł na urządzenie wziął się z obserwacji młodych naukowców rozwoju - jak powiedział Charytoniuk - "jednego z najbardziej obiecujących sektorów e-zdrowia (e-health)" telemedycyny, czyli usługi wykorzystującej nowoczesne technologie umożliwiające skomunikowanie pacjenta z lekarzem w momencie, w którym oboje znajdują się w dwóch różnych miejscach. Charytoniuk dodał, że telemedycyna wykorzystywana jest m.in. w dziedzinie radiologii, chirurgii, a także kardiologii.

Naukowiec powiedział, że obecnie uzyskanie dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjentów narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego wymaga użycia bardzo wielu specjalistycznych sprzętów, których cena i koszty utrzymania - jak zaznaczył - kolidują zazwyczaj z nakładami na ochronę zdrowia w Polsce. Dodał, że obecnie dostępne na rynku urządzenia ograniczają także mobilność pacjenta, gdyż są duże gabarytowo oraz nieporęczne.

Wynalazek ma rozwiązywać te problemy. Charytoniuk powiedział, że z analizy rynku wynika, iż do tej pory nie zostało stworzone urządzenie, które - jak mówił - będzie jednocześnie zbierało podstawowe parametry życiowe oraz znajdzie zastosowanie w dowolnym miejscu diagnostyki lub obserwacji choroby. W jego ocenie, wynalazek znajdzie szczególne zastosowanie w sytuacjach nagłych, gdy informacje o stanie zdrowia automatycznie trafią do lekarza.

CardioBOX będzie zbierał dane poprzez elektrody podłączone do pacjenta (zapis EKG) oraz poprzez pulsoksymetr palcowy (tętno i saturacja). Następnie - jak wyjaśnił Charytoniuk - wbudowany w CardioBOX procesor, który zbierze i przetworzy wszystkie dane, będzie wysyłał sygnał przy użyciu standardów sieci bezprzewodowej do dowolnego miejsca oraz jednocześnie zapisywał informacje w wbudowanej pamięci. Wynalazek tworzy też możliwość monitoringu parametrów całą dobę.

Naukowcy rozpoczęli pracę nad wynalazkiem pod koniec 2016 roku. Obecnie stworzyli pierwszy prototyp, który wymaga zmian. Charytoniuk powiedział, że kolejny prototyp będzie gotowy jesienią 2018 roku, wtedy też rozpocznie się pierwszy etap badań klinicznych z udziałem pacjentów. Dopiero wtedy - jak dodał - będzie możliwe ocenienie jak dokładnie urządzenie odwzorowuje dane.

Projekt "CardioBOX" został wyróżniony w konkursie "Technotalent" 2017, który wspiera innowacyjne projekty z województwa podlaskiego. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska

Data publikacji: 27.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.