Data dodania: 10.01.2018

Blindtouch - pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych

Robot Manufacture, młody start-up z Bielska-Białej specjalizujący się w nowych technologiach dla osób z niepełnosprawnością, zaprezentował Blindtouch - pierwszy na świecie działający prototyp aparatu fotograficznego dla osób niewidomych.

Urządzenie jest proste w obsłudze i pozwala wykonać zdjęcie, a następnie "zobaczyć" je za pomocą dotyku. Zestaw składa się z dwóch w pełni mobilnych urządzeń: aparatu fotograficznego oraz stacji bazowej, na której zdjęcia przedstawiane są za pomocą trójwymiarowej matrycy wysuwanych pinów. Blindtouch umożliwia też wyświetlanie tekstu zapisanego alfabetem Braille'a.

Robot Manufacture wierzy, że Blindtouch może pomóc osobom niewidomym. W kolejnym etapie rozwoju planuje się również utworzenie internetowego portalu dla osób niewidomych, na którym użytkownicy Blindtouch'a będą mieli możliwość udostępniania i wymiany swoich zdjęć.

Pomysłodawca projektu Piotr Cybulski powiedział: - Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują.

Jak twierdzi Cybulski, Blindtouch ma nie tylko służyć osobom niewidomym w ich codziennym życiu, ma pomóc także w doświadczaniu piękna sztuki czy architektury. - Wyobrażam sobie, że osoba niewidoma samodzielnie robi zdjęcie wieży Eiffla i w tej samej chwili może "zobaczyć" jej zarys, dotykając matrycy pinów. Taki jest właśnie nasz cel. Chcemy, aby niewidomi doświadczali piękna tu i teraz.

Obecnie Blindtouch jest w fazie prototypowej. Finalny produkt Robot Manufacture chce przygotować po przeprowadzeniu kampanii crowdfundingowej, która ma wystartować wkrótce. Dzięki niej firma chce zdobyć fundusze na przygotowanie produkcyjnej wersji urządzenia.
Info: Robot Manufacture / Serwis Prasowy PAP

fot. Robot Manufacture

Data publikacji: 10.01.2018 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON