Data dodania: 25.01.2018

Co to znaczy – być nosicielką mutacji genów?

Kobiety obciążone mutacją genów BRCA1 i BRCA2 – a jest ich w Polsce ok. sto tysięcy (!) – żyją w ciągłym zagrożeniu chorobą nowotworową.

Ryzyko wystąpienia u nich raka piersi sięga 87 proc., raka jajnika – 50 proc. Lekarze onkolodzy tłumaczą, że w ich przypadku najlepszą profilaktyką jest poddanie się profilaktycznej mastektomii piersi oraz usunięcie jajników i jajowodów.

Najsłynniejsza pacjentka, która poddała się profilaktycznej mastektomii i rozpropagowała ten sposób walki z rakiem jest słynna aktorka Angelina Jolie. W Polsce działania w tym kierunku prowadzi inicjatorka inicjatywy Pokonaj Raka Piersi, Katarzyna Stachowicz.

Niestety profilaktyczna, podskórna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi oraz profilaktyczne usunięcie jajników oraz jajowodów to zabiegi w Polsce nierefundowane. Kilkanaścioro posłanek i posłów z Nowoczesnej, PO i PiS podpisało pod koniec stycznia petycję w sprawie ich refundacji przez NFZ. Zwrócono się wspólnie i ponad podziałami politycznymi do ministra zdrowia z apelem, by Narodowy Fundusz Zdrowia „uznał te świadczenia za gwarantowane i umożliwił do nich Polkom bezpłatny dostęp". Ministerstwo analizuje projekt.
IKa

Data publikacji: 25.01.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.