Data dodania: 06.02.2018

KE uruchomiła bazę wiedzy nt. walki z rakiem

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej uruchomiło bazę wiedzy na temat walki z rakiem ECIS. Zawiera ona dane z ponad 150 europejskich rejestrów onkologicznych z krajów wspólnoty i spoza niej.

Strona ma pomóc w dotarciu do rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat powstawania, leczenia i zapobiegania nowotworom.

Z zebranych danych wynika, że najczęstszymi rodzajami raka w Europie są nowotwory jelita grubego, piersi, prostaty i płuc.

Liczba zachorowań w Polsce jest nieco niższa niż średnia europejska, niestety umieralność na raka jest ciągle wysoka.

Stosując się do listy zaleceń tzw. europejskiego kodeksu walki z rakiem przez stosowanie diety, prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie czynników środowiskowych można zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka. W przypadku zachorowania ważna jest wczesna diagnozo i właściwe leczenie.

Unia Europejska na walkę z rakiem w ciągu dziesięciu ostatnich lat przeznaczyła prawie 2,5 mld euro. Jej celem jest zmniejszenie występowania chorób nowotworowych w krajach członkowskich o 15 proc. do 2020 r.

kat
Data publikacji: 06.02.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.