Data dodania: 15.01.2018

Ablacja pomocna w leczeniu arytmii

Warszawski Instytut Kardiologii gościł wybitnych specjalistów z zakresu leczenia zaburzeń rytmu serca w ramach czwartych Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych „International Warsaw Ablation Workshops". W tym roku skupiono się głównie na ablacji migotania przedsionków i groźnego częstoskurczu komorowego.

Ablacja w migotaniu przedsionków jest co najmniej dwukrotnie skuteczniejsza od farmakoterapii. Zmniejsza również ryzyka udaru mózgu, który jest najczęstszym powikłaniem tej arytmii.

Zabieg ablacji polega na zlokalizowaniu miejsca wywołującego arytmię. Poprzez naczynia krwionośne (bez otwierania klatki piersiowej) wprowadza się elektrody, które blokują lub niszczą nieprawidłowo funkcjonujący fragment mięśnia sercowego. W Instytucie Kardiologii wykonuje się 800 zabiegów rocznie. W ramach Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych zaprezentowano za pomocą transmisji on-line 10 takich zabiegów.

Na otwarciu konferencji był minister zdrowia Łukasz Szumowski, który jest kardiologiem specjalizującym się właśnie w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

Na tegorocznych warsztatach, zakończonych 12 stycznia, zaprezentowano najnowsze systemy elektroanatomiczne i pokazano nowe funkcje i możliwości modeli już stosowanych.

kat
Data publikacji: 15.01.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.