Data dodania: 22.01.2018

Długie kolejki do psychiatrów to zagrożenie zdrowia i życia

Bardzo wyraźnie w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną a dramatycznie niewielka liczba lekarzy z tą specjalizacją nie poprawi sytuacji w najbliższym czasie. Tym bardziej że zainteresowanie tą dziedziną wśród lekarzy wciąż jest niewielkie.

Rażące jest także niedoinwestowanie tej dziedziny w ramach opieki zdrowotnej – przestarzała infrastruktura, budynki szpitali (w większości) nawet sprzed stu lat – nie napawają optymizmem.

Kilka miesięcy oczekiwania na wizytę u psychiatry to zdecydowanie za długo dla osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiącymi np. z powodu myśli samobójczych. Oni nie mogą czekać na leczenie, bo pomoc psychiatryczna jest im potrzebna od zaraz! Udzielona w porę może zapobiec niestety udanej próbie...

Statystyki policyjne alarmują, że w wyniku śmierci samobójczej w naszym kraju ginie więcej osób, niż w wypadkach drogowych. Dane są porażające: w 2016 roku odebrało sobie życie 5,5 tys. Polaków, w wypadkach drogowych zginęło ok. 3 tys. osób.

Powody są różne. Bardzo często jest to depresja dotykająca coraz większej liczby osób w różnym wieku, różnych zawodów, pozycji społecznych, o różnym wykształceniu, stanie zdrowia itp.

W styczniu br. podczas spotkania w Warszawie lekarzy specjalistów tej dziedziny z dziennikarzami mówił o tym dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wskazywał, że przejawem depresji u mężczyzn może być agresja, impulsywność i pracoholizm – z czego rzadko zdajemy sobie sprawę.

Jedynym „światełkiem w tunelu" jest fakt rosnącego zainteresowania specjalizacją psychiatryczną wśród najmłodszych lekarzy. I całe szczęście, bo zapotrzebowanie na leczenie psychiatryczne w Polsce jest coraz większe. W roku 2016 z pomocy psychiatrów skorzystało 1,2 mln osób. Szacuje się dużo większą ich liczbę w następnych latach...

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców na 1 mln mamy zaledwie 90 psychiatrów! Polska jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej – za nami jest tylko Bułgaria. W innych krajach jest ich ponad 200! Na leczenie psychiatryczne przeznaczamy zaledwie 3,4 proc. budżetu służby zdrowia. Warto wiedzieć, że średnia W UE, to prawie 6 proc.!

Oprac. IKa
Data publikacji: 22.01.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.