Data dodania: 22.02.2018

Nagroda Pielęgniarska Szwedzkiej Królowej Sylwii 2018

21 lutego w ambasadzie Szwecji odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii laureatce II polskiej edycji Konkursu. Tegoroczną zwyciężczynią jest Aldona Reczek-Chachulska – studentka II roku pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Otrzymała ona wyróżnienie za autorski pomysł – Pudełko Niezapominajkę.

Polskiej laureatce nagrodę wręczył osobiście ambasador Szwecji Stefan Gullgren. Na zaproszenie ambasady w uroczystości udział wzięła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W spotkaniu uczestniczyli także organizatorzy konkursu – reprezentanci Swedish Care International, Fundacji Medicover oraz przedstawiciele komisji konkursowej, partnerzy, władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego i medycznego.

Autorski projekt Aldony – Pudełko „Niezapominajka" to narzędzie służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję oraz mających dla nich wartość sentymentalną.

– „Niezapominajka", poprzez zgromadzenie ważnych dla chorego rzeczy, ma nam pomóc lepiej ich poznać. To także próba nawiązania kontaktu z pacjentem, dotarcia do niego, co w przypadku demencji nie jest rzeczą prostą – podkreślała laureatka. Pamiętajmy, że osoby chorujące na demencję są zamknięte w swoim świecie, czują się samotne, zwłaszcza gdy przebywają w domu opieki – tłumaczyła. – Taka Niezapominajka, tworzona przy pomocy rodziny i bliskich, byłaby dobrym sposobem na poznanie danej osoby, gdy ona sama nie może już o sobie mówić, bo nie pamięta – mówiła.

Inspiracją do stworzenia tego typu pudełka były doświadczenia laureatki z osobami cierpiącymi na demencję. – Chciałabym, żeby każdy pacjent domu opieki, cierpiący na demencję, miał swoje pudełko „Niezapominajkę", gdzie zgromadzone byłyby przedmioty mówiące jak najwięcej o naszym podopiecznym – podkreślała.

Głównym organizatorem konkursu jest Swedish Care International, natomiast za polską edycję odpowiada Fundacja Medicover.

Organizatorzy podkreślali, że konkurs ma dwa zasadnicze cele – docenić zaangażowanie studentów pielęgniarstwa oraz osób w trakcie specjalizacji pielęgniarskie, a zwłaszcza ich wkład w poprawę jakości opieki nad starszymi i chorymi na demencję oraz podkreślić, jak istotną rolę w tej opiece odgrywa zawód pielęgniarstwa.

– Wyróżniając młodych, utalentowanych, pełnych energii i dążących do rozwoju studentów pielęgniarstwa za ich niestandardowe podejście do opieki nad osobami starszymi oraz innowacyjne pomysły, chcemy podkreślić, jak ważna jest ich rola oraz jak duże możliwości daje im ten zawód. To właśnie ich pasja, a także chęć usprawnienia opieki nad osobami starszymi są ogromną szansą, by rozwijać zawód pielęgniarstwa w Polsce. Każdego roku, wręczając laureatom wyróżnienia, mówimy głośno „dziękuję" i jednocześnie podkreślamy, jak atrakcyjnym i satysfakcjonującym zajęciem dla młodych może być pielęgniarstwo. To bardzo ważne, by o tym mówić – tłumaczył Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover, będącej organizatorem polskiej edycji konkursu.

Przedstawiciele Swedish Care International podkreślali także, że poprzez Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, chcą zachęcić młode osoby, szczególnie studentów pielęgniarstwa do zaangażowania się w opiekę nad osobami starszymi i chorującymi na demencję.

pr
Data publikacji: 22.02.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.